Rīgas domes atlaišanas likumprojekta pieņemšana būs politiska izšķiršanās, taču jau tagad politiskie spēki ir pauduši tam atbalstu, intervijā laikrakstam “Neatkarīgā” sacīja bijušais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs, jaunais zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (Nacionālā apvienība).
Viņš informēja, ka VARAM izstrādātais likumprojekts par Rīgas domes atlaišanu tika iesniegts jau pagājušā gada decembrī, taču netika iekļauts valdības sēdes darba kārtībā. “Ņemot vērā Valsts kancelejas norādījumus, esam precizējuši likumprojektu. Gan Jaunā Vienotība, gan Nacionālā apvienība ir sacījusi, ka šāds likumprojekts jāatbalsta. Esmu ticies ar Jaunās Vienotības valdi un ar ZZS valdi. Ja šis jautājums būtu valdības darba kārtībā, tas tiktu atbalstīts,” uzskata Gerhards.
“Mēs VARAM esam identificējuši problēmas, kāpēc mēs uzskatām, ka šāda likuma virzīšana ir nepieciešama. Mēs redzam, ka ilgstoši un atkārtoti nav notikušas darbības, kas būtu saistītas ar Rīgas satiksmes un Rīgas domes darbības uzlabošanu. Ir bijis prokurora brīdinājums Rīgas domei par to, ka nepieciešams uzlabot iepirkumu procedūras. Redzējām šīs daudzās aizturēšanas un apcietināšanas, kas notika decembrī Rīgas satiksmē. Ir atkāpusies Rīgas satiksmes valde, taču no Rīgas domes puses nekas nav noticis – ir bijusi tikai Rīgas domes ārkārtas sēde, kurā vairākums nobalsoja par uzticības izteikšanu Rīgas domes priekšsēdētājam. Manuprāt, tas apliecina nevēlēšanos rīkoties, neiedziļināšanos problēmās. Bet problēmas ir zināmas – Rīgas satiksme ir dzīvojusi no dotācijām par nodokļu maksātāju naudu, ir veikti milzīgi iepirkumi, ir bijušas milzīgas aizņemšanās no starptautiskiem aizdevējiem. Vai tie projekti ir caurspīdīgi, vai tie projekti atbilst labai pārvaldības praksei? Tagad Rīgas satiksmes pagaidu valdei tas būs jāvērtē un uz šiem jautājumiem jāatbild. Te ir runa par simtiem miljonu eiro,” uzsvēra ministrs.
Pēc viņa sacītā, ir arī virkne citu sūdzību – gan par domes darba organizāciju, gan par deputātu tiesībām, par domes darba organizāciju. “Notiek dažādas neizprotamas lietas – tiek vienpersoniski pārtrauktas domes sēdes, kas nav domes priekšsēdētāja kompetencē. Ir vesela virkne faktu un sūdzību, kuras mēs savā likumprojekta anotācijā norādām,” sacīja Gerhards.
Vaicāts, vai juridiski Rīgas domes atlaišana nebūtu sarežģīta un prettiesiska, Gerhards norādīja, ka ļoti precīzi šo situāciju ir izskaidrojis konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars – viņš pauž, ka lielā mērā likumdevējs ir tas, kurš dod vērtējumu, vai, viņaprāt, šo pārkāpumu būtiskums ir tik liels, lai lemtu par vēlētas institūcijas atlaišanu. Likums paredz tiesības Saeimai pieņemt lēmumu, un Saeima var pieņemt politisku izšķiršanos,” uzsvēra ministrs, norādot, ka jautājums par Rīgas domes atlaišanu būs politiska izšķiršanās.
Jau vēstīts, ka šī gada 21. janvārī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ir papildinājusi Rīgas domes likumprojektu un iesniegusi to Valsts kancelejā. Likumprojekta precizēšana veikta, ņemot vērā Ministru prezidenta 2018. gada 21. decembra rezolūcijā noteikto, pieaicinot vairāku iesaistīto institūciju pārstāvjus.
Foto: Saeimas kanceleja