Līdz ar akcīzes nodokļa kāpumu maijā iedzīvotājiem, kuri gāzi izmanto plītīs un apkurē, par gāzi būs jāmaksā par 4 līdz 7% vairāk nekā patlaban. Savukārt jūlijā gāzes cena mājsaimniecībām varētu pieaugt attiecīgi par 17 līdz 35 procentiem salīdzinājumā ar gada sākumu, ņemot vērā gan akcīzes nodokli, gan iespējamo tarifu pieaugumu.
Gāzes cenu pieauguma ietekmē iespējams arī elektrības un apkures cenu palielinājums.
Mājsaimniecībām dabasgāzes tarifi var mainīties divas reizes gadā – 1. janvārī un 1. jūlijā. Šajā pusgadā dabasgāzes tarifs iedzīvotājiem, kuri gāzi izmanto plītīs un apkurei, salīdzinājumā ar pagājušā gada otro pusi ir samazinājies attiecīgi par 5 un 9 procentiem. Taču jau maijā visus gāzes lietotājus, tai skaitā arī mājsaimniecības, sagaida tarifu pieaugums par 4 līdz 7 procentiem, jo ar maiju dabasgāze tiks aplikta ar nodokli – 15,6 lati par 1000 kubikmetriem jeb 1,6 santīmi par kubikmetru gāzes.
Otrs cenu sadārdzinājums mājsaimniecībām šogad gaidām 1. jūlijā – Latvijas gāze (LG) prognozē, ka tarifs par 13% varētu pieaugt klientiem, kas dabasgāzi izmanto plītīs, bet par 24% – tiem, kas dabasgāzi izmanto apkurei. Uzņēmums šo iespējamo tarifu pieaugumu skaidro ar faktu, ka no maija dabasgāze klientiem tiks piegādāta tieši no Krievijas, līdz ar to tās cena vasarā būs atkarīga no tā brīža naftas produktu cenām un valūtu vērtības. Patlaban visa dabasgāze tiek piegādāta no Inčukalna pazemes gāzes krātuves krājumiem. “Ņemot vērā to, ka naftas cena, salīdzinot ar pērā gada vasaras sākumu, ir ievērojami pieaugusi un līdz ar pasaules ekonomikas atveseļošanos netiek prognozēta ievērojama cenu samazināšanās, pēc apkures sezonas beigām iespējams Krievijas dabasgāzes iepirkuma cenas pieaugums,” secinājusi LG.
Atšķirībā no mājsaimniecībām rūpnieciskiem klientiem dabasgāzes tarifi mainās katru mēnesi. Pēc Latvijas gāzes prognozēm, līdz apkures sezonas beigām tarifi nemainīsies arī rūpnieciskiem klientiem, jo daļa no 2009./2010. gada apkures sezonā nepieciešamās gāzes tika nopirkta vasarā, kad dabasgāzes iepirkuma cena bija zemāka, un iesūknēta Inčukalna pazemes krātuvē. Izsīkstot šīm rezervēm, dabasgāzi nāksies iepirkt tieši no Krievijas par tā brīža iepirkuma cenu.
Avots: www.nra.lv