EK atbalsts Latvijas piensaimniekiem un cūkkopjiem situāciju neatrisina

Eiropas Komisijas (EK) piešķirtais atbalsts situāciju Latvijas piensaimniekiem un cūkkopjiem, kas smagi cietuši no Krievijas pārtikas embargo, neatrisina un nesedz visus zaudējumus, šorīt intervijā Latvijas Radio pauda Lauksaimnieku organizācijas sadarbības padomes (LOSP) loceklis Guntis Gūtmanis.

Līdzīgi kā jau izteikušies vairāki lauksaimnieki un eksperti, arī Gūtmanis norāda uz to, ka EK atbalsts lauksaimniekiem būs īstermiņa palīdzība un neskatoties uz to, ka Latvijai piešķirtā summa ir vislielākā, zemnieki nav apmierināti, jo šī nauda nesegs visus zaudējumus.

Ja piena iepirkuma cena tirgū nepieaugs, EK atbalsts ļaus vien “pavilkt laiku”, taču tas nebūs risinājums. Kā zināms, kopumā piena iepirkuma cena Latvijā kopš embargo noteikšanas ir samazinājusies jau par 28%.

“Piensaimnieki situāciju raksturo kā katastrofu, izmisumu, dziļu bedri un nezina, kā no tās tikt ārā,” norāda LOSP loceklis, piebilstot, ka ja tiks likvidētas saimniecības, tad cilvēkiem laukos vairs nebūs ko darīt un atliks zemi pārdot.

Jau vēstīts, ka EK pēc ārkārtas sanāksmes Briselē, kura tika sasaukta, lai apspriestu atbalsta pasākumus lauksaimniekiem, kuri pašlaik cieš no piena un liellopu nozares krīzes, paziņoja par 500 miljonu eiro piešķiršanu lauksaimniekiem.

Vairāk kā seši tūkstoši lauksaimnieku, galvenokārt, no Francijas un Beļģijas vērienīgā protesta akcijā pieprasīja nekavējošu atbalstu – zemās piena un gaļas cenas daudzus fermerus novedušas uz bankrota sliekšņa.

Viņi pieprasīja ES pazemināt oficiālās piena iepirkuma cena. Pašreizējais cenu līmenis nesedz ražošanas izmaksas lauksaimniekiem un bieži vien noved tos pie bankrota. 2014. gada janvārī viņi par katru nodotā piena litru saņēma vidēji 40 eirocentu, bet pašlaik – tikai 30 centu. Saskaņā ar arodbiedrību aprēķiniem, optimālā cena, kas pasargās lauksaimniecības no iznīcināšanas, varētu būt 37-40 centi.

Otrdien, 15. septembrī, ES Lauksaimniecības ministru padomes neformālajā sanāksmē Luksemburgā EK piedāvāja atbalstam Latvijas piena ražošanas un cūkkopības nozarēm piešķirt 8,5 miljonus eiro.

Kā zināms, Krievija, kas pērn 7.augustā noteica importa aizliegumu lielākajai daļai pārtikas produktu no ES, ASV un citām rietumvalstīm, kas atbalstījušas sankcijas pret Maskavu, pagarinājusi pārtikas embargo.