Čakša: Uzspiest ģimenes ārstiem streiku gripas sezonā būtu noziedzīgi

Veselības ministre Anda Čakša aicina Latvijas Ģimenes ārstu asociāciju (LĢĀA) nemēģināt neuzspiest ģimenes ārstiem streiku gripas sezonā. Pēc ministres sacītā, tas būtu “noziedzīgi pret iedzīvotājiem”.

Intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” Čakša norādīja, ka sarunās ar ģimenes ārstiem Veselības ministrija (VM) ir iegājusi fāzē, kurā diskusija vairs nenotiek pēc būtības.

Pēc viņas domām, dažādi asociācijas paziņojumi vairāk liecina par norobežošanos un vēlmi nokļūt uzmanības centrā, nevis sadarbību un vēlmi pēc tās. “Manā skatījumā tas tā sāk izskatīties,” norādīja ministre.

“LĢĀA definētie problēmjautājumi tiek pārrunāti darba grupā, puses vienojas, taču vēlāk asociācija vienalga izrāda neapmierinātību,” klāstīja ministre.

Vaicāta, ar ko šī VM un LĢĀA nespēja vienoties beigsies, Čakša atbildēja, ka “gudrākais piekāpjas, un vienmēr ir iespēja izvēlēties, kurš tas ir”.

Vienlaikus viņa pauda cerību, ka kopsaucējs tiks atrasts, pat ja tas nebūs viegli. Tāpat viņa cer, ka Latvijas Ģimenes ārstu asociācija nemēģinās uzspiest streiku gripas sezonas laikā.

Jau vēstīts, ka veselības ministrijas piedāvājums koplīguma vietā noslēgt memorandu, kā arī citi priekšlikumi ģimenes ārstiem nav pieņemami, kā rezultātā ģimenes ārstu streiks turpināsies.

Kā zināms, ģimenes ārsti streiku sāka 3.jūlijā, atsakoties sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus, izrakstīt darba nespējas lapas un receptes.

Dažas dienas pirms streika izskanēja aicinājums to atlikt līdz 22.jūlijam, taču ģimenes ārsti atteicās. Vēlāk gan mediķi paziņoja, ka turpina akciju, mainot tās formu – turpmāk pieņems līdz 20 pacientiem dienā.

Streika prasības ir palielināt pašlaik noteikto kapitācijas naudas maksājumu ģimenes ārstam 1,25 eiro par 30% katru gadu turpmākos trīs gadus (2018., 2019. un 2020. gadā), palielināt ģimenes ārsta veikto manipulāciju tarifus, kopējo apmaksas apjomu palielinot ne mazāk kā par 45% 2018. gadā, kā arī palielināt māsu un ārstu palīgu atalgojumu par 30% katru gadu trīs nākamo gadu laikā.

Tāpat ārsti prasa atbalstīt esošo ģimenes ārstu neatkarīgu prakšu attīstību, tostarp no jauna atveramo ģimenes ārstu prakšu izveidošanas un aprīkošanas finansēšanu un nodrošināt, ka e-veselības sistēmas katru daļu (e-DNL, e-recepte utt.) ģimenes ārstam obligāti ir jāsāk lietot tikai 12 mēnešus pēc tam, kad asociācija ir saņēmusi pārliecinošus datus gan par konkrēto e-veselības sistēmas daļu efektīvu funkcionalitāti, gan par tehniski un tiesiski nodrošinātu pacientu tiesību un datu aizsardzību.

Foto: Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība