Biznesa konferencē “Nekustamais īpašums 2022” eksperti norāda uz pieaugošajām mājokļu cenām un nepieciešamību pēc lielāka piedāvājuma tirgū

Ceturtdien, 14. oktobrī, tiešsaistē norisinājās biznesa konference “Nekustamais īpašums 2022”, kurā tika diskutēts par situāciju nekustamā īpašuma tirgū un to, kādus izaicinājumus nekustamā īpašuma tirgum metusi Covid-19 pandēmija, kā arī ieskicētas prognozes, kā nākotnē mainīsies mājokļu pieejamība un nekustamā īpašuma cenas.

Kā konferencē norādīja nekustamā īpašuma profesionālis un ekonomists Auseklis Sarkans, investīciju kopējais ienesīgums krītas un sagaidāms, ka ienesīgums no īpašuma katru gadu kļūs arvien mazāks, īpaši īres vai nomas ienesīgums, kas jau krities par 4%. “Īpašumu vērtība aug straujāk par īres nomas maksu, līdz ar to īpašumu ienesīgums ar katru gadu samazinās. [..] Ienesīgums turpinās kristies, bet tas temps kļūs arvien lēzenāks,” atzina Sarkans.

Tāpat viņš atzina, ka mājokļa cenās gaidīt strauju kritumu nebūtu korekti, piebilstot, ka, augot algām, arī īpašumi kļūs dārgāki.

Tam piekrita arī vadošā pētniece vairākos pētniecības projektos Marita Oliņa, paužot, ka nekustamā īpašuma tirgū preču trūkums nebūs un cenas augs. Savukārt, aplūkojot nekustamo īpašumu no tiesību aspekta, viņa norādīja, ka vairākums tiesību speciālistu piekrīt, ka vislielākās problēmas šodien Latvijā tomēr ir nevis likumdošanas, bet gan tiesību normu piemērošanas līmenī. Tāpat viņa uzsvēra, ka, pirms kļūt par konkrētā nekustamā īpašuma īpašnieku, ir jāapsver visi plusi un mīnusi. M.Oliņa atzina, ka cilvēki bieži nepievērš pietiekamu uzmanību nekustamā īpašuma dokumentācijai. Tāpat maldīgs esot uzskats, ka ikviens īpašnieku kopības lēmums, kas nav vienbalsīgs, uzliek “pret” balsojušam īpašniekam segt īpašnieku kopības lēmuma izpildījumu.

Savukārt AVER Brokerage dibinātājs un vadītājs Deivids Barons pauda, ka nekustamā īpašuma tirgum ir potenciāls augt. “Mēs šobrīd maz būvējam, maz plānojam būvēt, mums ir mazs kredītu slogs, mazas procentu likmes bankās. Cilvēkiem noskaņojums ir pozitīvs, ka cenas varētu pieaugt. Tie ir labi apstākļi, lai tuvāko gadu laikā jauno projektu segments varētu strauji attīstīties,” atzina Barons.

Lai arī, pēc viņa teiktā, šobrīd tirgū ir vājš piedāvājums, ir diezgan liels pieprasījums no pircēju puses: “Mēs redzam, ka darījumu skaits ir būtiski audzis, un, visticamāk, mūs sagaida cenu kāpums, jo cilvēki grib pirkt. Visi apstākļi ir diezgan labi.”

Līdzīgu viedokli pauda arī AVER Brokerage komandas vadītājs un nekustamo īpašumu aģents Ritvars Sebris, kurš, runājot par privātmājām, norādīja, ka cilvēkiem ir pieaugusi interese par īpašumiem Pierīgā.

“Piedāvājums šobrīd ir salīdzinoši mazs, taču tas stimulē to, ka parādās arvien vairāk privātmāju attīstītāji un tajā lauciņā pienāk arvien vairāk spēlētāju,” atzina Sebris. Vienlaikus viņš norādīja uz to, ka vairums meklē renovētu māju, kur nav jānodarbojas ar remontu, jo atrast kvalitatīvus būvniekus ir sarežģīti. Pēc viņa sacītā, arvien populārākas paliek koku konstrukciju mājas.

Atrast īrēšanai privātmāju gan būšot izaicinoši, jo piedāvājumā ir tikai 35–40 privātmājas, ko izvēlēties. Lielāks gan esot pieprasījums pēc zemes. AVER Brokerage komandas vadītājs iezīmēja, ka pieprasītākie rajoni Pierīgā esot Mārupe, Ādaži, Ķekava, Salaspils, Ropažu novads un Jūrmala, kur zemes gabalus grūti atrast.

Arī SIA “Ober Haus Real Estate Latvia” dzīvojamo nekustamo īpašumu nodaļas vadītājs Andis Bīriņš atzina, ka nekustamo īpašumu tirgus šobrīd ir ļoti aktīvs un dinamisks. “Prognozes svārstās. Es teiktu, ka mēs dzīvojam ļoti interesantā laikā, redzēsim, ar ko tas beigsies. Tirgū noteikti jāsaka, ka nauda ir daudz. Šajā gadā ļoti daudz darījumu notiek pa skaidru naudu. Lielākā daļa notiek par saviem līdzekļiem. Klientu aktivitāte ir liela,” atzina Bīriņš.

Pēc viņa teiktā, zināmas korekcijas varētu ieviest enerģijas sadārdzinājumi, taču viņa ieskatā būtiskas izmaiņas nekustamā īpašuma pārdošanas cenām nav gaidāmas. “Ņemot vērā to, ka iepaliekam no kaimiņu valstīm, kur cenu pieaugums ir lielāks un straujāks, zemākas cenas negribētos prognozēt,” sacīja Bīriņš.

Konferenci “Nekustamais īpašums 2022” atbalsta Pērkam.lv.

Publicitātes materiāls