Par dinamisko graudu cenu kāpumu labības audzētāji var priecāties, taču rupjmaizes un smalkmaizīšu cienītājiem jārēķinās ar iespējamu maizes cenu kāpumu rudenī.
Iesēts vairāk
Zemkopības ministrijas rīcībā esošā informācija liecina, ka šogad kvieši aug 302 000 hektāru, kas ir par sešiem procentiem lielākas platības nekā pērn. Kviešu sējumi aizņem aptuveni pusi (58%) no kopējās labības platības. Mieži šogad aug 104 000 hektāru jeb 20% no graudu kopplatības. Aptuveni 64 000 hektāru ir iesētas auzas un 38 000 hektāru– rudzi. ZM un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra speciālisti prognozē, ka šogad kviešu kopraža sasniegs 1,6 miljonus tonnu, kas ir par 12,5% vairāk nekā pērn.
Miltu cenai +30%
Pārstrādes uzņēmums Rīgas dzirnavnieks graudus pārstrādei sāka pieņemt 28. jūlijā. “Graudu piegādes intensitāte atkarīga no laika apstākļiem – saulainās dienās kravu ir vairāk, lietainās – mazāk. Ņemot vērā graudu kulšanai prognozētos labvēlīgos laika apstākļus nedēļas nogalē, mūsu graudu pieņemšanas punkts strādās arī sestdien un svētdien. Vērtējot graudu kvalitāti, dažādos reģionos tā ir atšķirīga, taču kopumā tā ir laba un nedēļas laikā, laika apstākļu ietekmē, būtiskas izmaiņas nav vērojamas,” skaidroja Rīgas dzirnavnieka ģenerāldirektors Sandis Jansons.
Šobrīd Rīgas dzirnavnieks kviešus iepērk par 126 latiem par tonnu, rudzus līdz 80 latiem par tonnu un auzas līdz 65 latiem par tonnu. Pērn augusta sākumā kviešu iepirkuma cena tikai nedaudz pārsniedza 70 latu.
“Graudu cenu lēciens pasaules biržās pašlaik ir vairāk spekulāciju un saceltās ažiotāžas sekas, objektīva seguma tik straujam kāpumam nav. Graudu produktu patēriņam pasaulē nav tendences palielināties, līdz ar to šobrīd prognozētais ražas samazināšanās apjoms nevarētu atstāt būtisku ietekmi. Ražas samazināšanās 3 līdz 5% robežās nevar normālos tirgus apstākļos radīt cenu kāpumu 50–60% apmērā. Ja graudu cenas turpinās tik dinamisku augšupeju, tad miltu cena jau rudenī pieaugs par vairāk nekā 30%. Precīzāk cenu līmeni varēsim vērtēt tad, kad būs noslēgusies graudu pieņemšana, jo šobrīd tā ir tikai sākumposmā,” sacīja S. Jansons.
Maize palikšot dārgāka
Fazer maiznīcas komunikāciju direktore Baiba Gulbe Neatkarīgajai uzsvēra, ka šobrīd nav iespējams precīzi pateikt, cik maksās maizes kukulītis rudenī. “Tā būtu spekulācija, jo pagaidām nav zināmas jaunās miltu cenas. Tās varētu būt zināmas septembrī vai oktobrī. Turklāt jāņem vērā, ka maizes cenu veido ne tikai miltu cena, bet arī citu resursu izmaksas. Tā kā gāze ir palikusi dārgāka un graudu cenu kāpuma dēļ arī milti paliks dārgāki, visticamāk, arī maizes cepēji būs spiesti pacelt cenu. Līdzīga situācija būs ne tikai Latvijā, bet arī citās valstīs,” sacīja B. Gulbe.
Arī maizes ceptuves Lāči īpašnieks Normunds Skauģis Neatkarīgajai atzina, ka, pieaugot miltu un citu izejvielu cenām, maizniekiem nāksies paaugstināt savas produkcijas cenu. “Ražotājs centīsies maizes cenu nepaaugstināt maksimāli ilgi, taču jāsaprot, ka tas nevar vilkties mūžīgi. Ne augustā, ne septembrī maize dārgāka nepaliks,” sacīja N. Skauģis.
Autors: Ilze Šteinfelde / NRA.lv