Analītiķi: Pēc eirozonas sabrukuma pārējo pasauli vairs neinteresēs Eiropa

Analītiķi: Pēc eirozonas sabrukuma pārējo pasauli vairs neinteresēs Eiropa

Eirozonas sabrukums izraisītu satricinājumu visā pasaulē, mainītu ģeopolitiskā spēka samērus un izraisītu, iespējams, pat būtisku nākotnes priekšstatu pārvērtēšanu, uzskata aģentūras Reuters aptaujātie eksperti.

«Mums jau ir viens galvenais globalizācijas pīlārs – ASV, kurā sācies sarežģīts periods,» norāda Tomass Barnets, ASV politiskā riska konsultantu kompānijas Wikistrat pārstāvis, kuram jau vairāki klienti esot prasījuši izveidot eirozonas sabrukuma scenārijus. «Tagad izskatās, ka arī Eiropa – otrs svarīgs pīlārs – gatavojas eksplodēt.»

Tas nozīmētu, ka dominējošo lomu pasaulē ieņems Ķīna, Indija, Brazīlija un citas izaugsmes valstis. Pasauli vairs neinteresēs Eiropa, kas būs zaudējusi lielu daļu savas pārliecības un vairs aktīvi nepiedalīsies starptautiskos procesos, raksta www.2v.lv.

«Pat ja ar kaut kādām burvestībām izdotos krīzi atrisināt jau rīt, citas pasaules valstis jau ir uzsākušas pārskatīt savu attieksmi pret Eiropu,» saka ASV analītiķu grupas George Marshall Foundation eksperts Tomass Kleins Brokhofs. Tas nozīmētu arī to, ka citās pasaules vietās diez vai veidotos Eiropas Savienībai līdzīgi politiski formējumi, kā tiek cerēts mūsdienās.

«Eiropai bija jābūt par sekošanas vērtu modeli. Tagad tas varētu mainīties,» norāda ASV Jūras Kara koledžas profesors Nikolass Gvosdevs. «Indija, Ķīna un citas attīstības valstis to nesaskata kā eirozonas krīzi,» uzsver Kleins Brokhofs, «viņi to redz kā bagātās pasaules krīzi un tas viņus pārliecina, ka ir pienācis viņu laiks».

Tomēr citi eksperti uzskata, ka Eiropas krīze ietekmēs visas pasaules finanšu sistēmu un attīstības valstis cietīs visvairāk. «Mums būs banku un parādu krīze, kas sāpēs visiem,» saka Control Risks pārstāvis, bijušais Lielbritānijas Ārējās drošības sekretārs Deivids Milibends.

«Jūs redzēsiet to, ka apstāsies kapitāla plūsma uz tādām valstīm kā Vjetnama, Brazīlija. Tas arī izbeigs Ķīnas ekonomiskā brīnuma eksistēšanu – lielākais Ķīnas tirgus ir Eiropa un krīze šeit dos Ķīnai pamatīgu triecienu, kas valstī izraisīs arī sociālu sacelšanos,» akcentē Peters Zeihans, Stratfor stratēģijas nodaļas viceprezidents.

Analītiķi arī norāda, ka situācijā, kad izskatīsies, ka pasaulē ir pazudusi kārtība – atsevišķas valstis var izdomāt rīkoties «uz savu galvu», kā, piemēram, Izraēla, kas apsverot militāra trieciena veikšanu pret Irānu.

Daudz, kas esot atkarīgs arī no tā, kā sabruks eirozona. Ja tā kaut kādā formā turpinās pastāvēt ap Vāciju, kamēr Vidusjūras valstis ies savu ceļu – kontinenta ģeopolitiskais centrs var mainīties. Ziemeļi varētu uzsākt lielāku sadarbību ar austrumiem un Krieviju, Dienvidu valstis – ar Ziemeļāfriku, bet Vidusjūras reģionā dominētu Turcija.