Uzņēmējs pieļauj vērienīgā vēja parka būvēšanu kaimiņvalstīs

Spēkā esošais normatīvais regulējums vēja elektrostaciju būvniecību Latvijā atļauj tikai dažās vietās, tādēļ, ja Dobeles un Tukuma novada pašvaldības savā teritorijā nevēlēsies vērienīgā vēja parka tapšanu, projekts būs jāīsteno kaimiņvalstīs, intervijā Latvijas Radio teica SIA “Eolus” valdes loceklis Gatis Galviņš.

Tukuma pusē iecerēts veidot vērienīgu vēja parku, kas varētu būt lielākais Latvijā. Šobrīd par ieceri notiek sabiedriskā apspriešana un protestu izteikuši daudzi vietējie iedzīvotāji, kas ir neapmierināti ar iespējamiem lokāla mēroga negatīviem apstākļiem – mirgošanas efektu, troksni, izmaiņām ainavu kvalitātē un lauksaimniecības zemju samazināšanos. Vides pārraudzības valsts birojam iesniegti jau teju piecu tūkstošu neapmierināto iedzīvotāju paraksti, un sagaidāms, ka to būs vēl vairāk.

“Eolus” valdes loceklis norādīja, ka gadījumā, ja pašvaldības nepiekritīs attīstītāju plāniem, uzņēmums projektu varētu pārcelt uz ārvalstīm. Jautāts, kādēļ to nevarētu izvērst kādā citā, mazāk apdzīvotā Latvijas apgabalā, Galviņš norādīja, ka Ministru kabineta noteikumi nr. 240 šādus projektus ierobežo, jo tur tiek atrunāts attālums no mājām un “Natura 2000” teritorijām. Arī ornitologi kompānijai aizlieguši vairākās vietās veikt projekta attīstīšanu. Savukārt vēja turbīnu celšana jūrā ievērojami sadārdzinātu elektroenerģijas izmaksas gala patērētājam.

Uzņēmums piesaistījis ekspertus, kas novērtējuši vēja parka ietekmi uz vidi un secinājuši, ka tā ir maznozīmīga, apgalvoja Galviņš. Viņš pieļāva, ka daļēji tas varētu būt saistīts ar to, ka Latvijā vēja parki nav tik izplatīti kā ārvalstīs. Runājot par pārmetumiem, ka šī vēja parka būvniecības rezultātā nav skaidri ekonomiskie ieguvumi, Galviņš pauda, ka projekts palīdzēs attīstīties visam reģionam un ka viņš jau ir saņēmis zvanus par iespējamu jaunu ražotņu būvēšanu. Tomēr Galviņš arī atzina, ka pēc parka būves pabeigšanas daudz jaunu darbavietu tas neradīšot. “Celtniecības laikā būs daudz darbavietu, pēc tam mazāk. Taču tie būs augsta līmeņa speciālisti,” teica uzņēmuma vadītājs.

Vaicāts par to, vai vēja parks pretendēs uz elektroenerģoijas obligāto iepirkuma komponenti (OIK), Galviņš teica, ka uzņēmums pagaidām ar to nerēķinās, jo apzinās, ka tas var tikt atcelts, taču izmantošot šādu iespēju, ja tomēr tas būšot iespējams.

Foto: F64