Uz grilēšanas sezonas sākumu gaidāms būtisks gaļas sadārdzinājums

Pēdējo trīs nedēļu laikā cūkgaļas tirgus pasaulē piedzīvoja īstu cenu eksploziju – cūkgaļas cenas sadārdzinājās aptuveni par 21,4 procentiem. Pēdējo desmit gadu laikā tik straujš pieaugums nebija piedzīvots, vēsta NRA.lv.

Vācijā cūkgaļas kautķermeņa cena ir pieaugusi vidēji no 1,40 līdz 1,70 eiro par kilogramu. Arī Latvijā cena pieaug, aptuveni ar nedēļas nobīdi.

HKScan Latvia pārdošanas direktors Heino Lapiņš atzīst, ka tas vēlreiz apliecina, cik ļoti globālās ekonomikas apstākļos notikumi pat attālās valstīs ietekmē Eiropu un arī Latviju. Pēc viņa teiktā, cūkgaļas cenu celšanās galvenais iemesls ir tās deficīts Ķīnas tirgū, ko radījuši vairāki faktori. Piemēram, ASV un Ķīnas tirdzniecības kara rezultātā Ķīna noteica 62 procentu ievedmuitu no Amerikas ievestai cūkgaļai. Taču galvenais cēlonis ir Āfrikas cūku mēris, kuru Ķīnā neizdodas ierobežot.

«Ķīna ir lielākā cūkgaļas ražotājvalsts, aptuveni 50 procentu šo gaļas dzīvnieku pasaulē audzē tieši Ķīnā. Šī valsts ir arī lielākais cūkgaļas patērētājs, bet tiek prognozēts, ka tās pašpietiekamība kritīsies par desmit procentiem. Rezultātā, iedzīvotāju dzīves līmenim augot, pieprasījums palielinās, bet piedāvājums postošās cūku slimības ietekmē krīt. Tas savukārt ir radījis jaunas eksporta iespējas Eiropas Savienības cūkaudzētājiem – pašlaik Ķīna importē gandrīz 40 procentu cūkgaļas no kopējā Eiropas Savienības cūkgaļas eksporta, un tas ir ļoti daudz.

Straujā eksporta uz Ķīnu palielināšanās izsauca cenu lēcienu Eiropā, ieskaitot Latviju. Turklāt pieaugums ir jo īpaši izjūtams tāpēc, ka vēl pagājušajā gadā gaļas cenas slīdēja uz leju un pavisam nesen bija zemas. Lai gan Latvijas cūkaudzētājiem Ķīnas tirgus ir slēgts, jo arī mūsu valsti ir skāris Āfrikas cūku mēris un no tādām zemēm Ķīna gaļu neieved, tomēr eksporta palielināšanās izraisītais gaļas deficīts Eiropā paver jaunas iespējas piegādēm, piemēram, uz Poliju,» skaidroja H. Lapiņš.

Latvija jau iepriekš nespēja sevi apgādāt ar cūkgaļu, bet pagājušajā gadā nozare vēl vairāk sašaurināja darbību. Šā gada februārī Latvijā bija 286 tūkstoši cūku, kas ir par astoņiem procentiem mazāk nekā gadu iepriekš, bet sivēnmāšu skaits sarucis pat vairāk nekā par desmit procentiem un šobrīd Latvijā ir tikai 22 399 sivēnmātes. Cūku skaita samazinājums Latvijā bija trešais straujākais ES.

Lapiņš pieļauj, ka Latvijas gaļas pārstrādātājiem nāksies aizvien vairāk produkcijas ievest no ārzemēm un gan tur, gan Latvijā tā būs jāpērk par pasaules cenām.

«Ko mums nozīmē šāds cenu lēciens? Latvijas cūkaudzētājiem cenas celšanās radīs iespēju atgūties no iepriekšējo gadu zaudējumiem. Savukārt patērētājiem jārēķinās ar ievērojami lielākām cenām veikalu plauktos. Ir skaidrs, ka pārstrādātājiem agrāk vai vēlāk nāksies paaugstināt savas produkcijas cenu. Uzņēmumi vidēji strādā ar viena līdz divu procentu lielu peļņu, un ir pilnīgi skaidrs, ka viņiem nav pa spēkam pašiem amortizēt izejvielas izmaksu pieaugumu. Iespējams, ka būs uzņēmumi, kas vispār pārtrauks cūkgaļas pārstrādi. Protams, kaut ko varbūt amortizēs tirgotāji, taču pat visoptimistiskākā scenārija īstenošanās gadījumā sekas izjutīs patērētāji. Diemžēl,» ar nožēlu konstatē H. Lapiņš.

Pēc viņa vērtējuma, cenu pieaugums varētu turpināties vismaz līdz šā gada rudenim. Tālāko gan ir grūti prognozēt, jo notikumi var dažādi attīstīties. Piemēram, ja Āfrikas cūku mēris piemeklēs arī lielāko cūkgaļas eksportētāju Eiropas Savienībā Vāciju, tad tai Ķīnas tirgus būs slēgts un produkciju realizēs citur. Tas droši vien samazinātu gaļas cenu Eiropā, taču ļoti iespējams, ka līdz tam nenonāks. «Viens ir skaidrs – cūkgaļas cena būtiski palielināsies, un gaidāms arī vistu gaļas cenas pieaugums, jo cūkgaļas deficīta rezultātā Ķīna droši vien palielinās arī vistu gaļas importu,» secināja H. Lapiņš.

Ilze Šteinfelde