Saeima noraida ierosinājumu par Rasnača demisiju

Saeima balsojumā trešdien, 20. jūnijā neatbalstīja opozīcijas ierosinājumus par tieslietu ministra Dzintara Rasnača (NA) demisiju.

Par Rasnača demisiju nobalsoja 33 deputāti, pret – 41, bet no balsojuma atturējās 9 politiķi, līdz ar to lēmuma projekts tika noraidīts.

Pirms balsojuma Saeimā notika debates, kurās asu kritiku Rasnačam veltīja arī pie frakcijas nepiederošais deputāts Romāns Mežeckis.

“No jūsu, koalīcijas partiju viedokļa, maksātnespējas koruptīvās sistēmas piesegšana ir normāla parādība, jo tā taču ir viņu, citas koalīcijas partijas, vadīta ministrija, neiztiksim, lai viņi tur dara, ko grib! Galvenais, lai nelien mūsu ministrijās un nevērtē, kā strādā mūsu ministri. Jo, ja mēs kritizēsim viņus, viņi taču atļausies kritizēt mūs. To pieļaut nevar! Aizsienam acis, ausis un muti, valstī ir stabilitāte! Bet pa to laiku Latvijā katram ir skaidrs, ka Rasnačam ir jāiet prom. Tas ir skaidrs opozīcijas deputātiem, grupām un partijām, kuri visi kā viens parakstīja demisijas pieprasījumu. Tas ir skaidrs arī pozīcijas deputātiem. Gandrīz visi, ar ko esmu runājis, tam piekrīt. To ir atzinuši vairāki ministri, kurus es pa šo laiku esmu saticis. To saprot žurnālisti un cilvēki ielās un pie televizoru ekrāniem. Šķiet, ka to zina pat bērni, neskatoties uz to, ka visa Latvija – liela un maza –, zina, ka Rasnačam ir jāiet, lielākā daļa no Saeimas deputātiem, savu partiju vadītāju spiesti, gatavojas balsot “pret” demisijas pieprasījumu,” koalīcijas nostāju kritizēja politiķis.

“Mēs lieliski saprotam, ka daudzi no jums šodien nobalsos pretēji savai gribai. Kā attaisnojumu daži no jums min, ka to darīs tikai lojalitātes dēļ. Bet lojalitātes – kam? Nu it kā partijām. Bet patiesībā jūs esat lojāli nevis savām partijām, bet jūs esat lojāli kartelim, Koalīcijas padomes kartelim, – tādam plašai sabiedrībai neredzamam, likumos neierakstītam, var pat teikt – nelikumīgam – zvēram, kurš ar savu konformistisko rīcību un lēmumiem lēnām apēd tautas cerības par taisnīgu Latviju. Vai tas nav nožēlojami, ka kaut kāda Koalīcijas padome kontrolē jūsu domas, gribu un lēmumus?! Kas jūs esat – savas tautas ievēlēti deputāti vai Koalīcijas padomes marionetes? Kā viņi pasaka, kā viņi parausta aukliņas, tā jūsu rociņa nospiež podziņu,” ass savos izteikumos bija Mežeckis.

Rasnaču kritizēja arī pie frakcijām nepiederošs deputāts Gundars Kūtris, norādot, ka deputātam katram jāizvēlas, ar ko viņam ir līgums: koalīcijas līgums ar karteli vai līgums ar tautu. “Ja Nacionālā apvienība tiešām aizstāv savu kolēģi, un ja Rasnača kungam gribas vēlēšanu kampaņa izmantot – četri mēneši – parādiet, kā šo kritiku, kā visas šīs nebūšanas četros mēnešos jūs tiešām izlabosiet,” izteicās politiķis.

Savukārt Latvijas Reģionu apvienības deputāts Juris Viļums aicināja aizdomāties par to, vai tiešām arī maksātnespējas procesu mēs Latvijā sakārtosim tikai tad, kad būs nopietns signāls no ASV? “Manuprāt, arī viena, kaut arī tikai viena, maksātnespējas administratora slepkavība ir pietiekošs signāls, lai tomēr piespiestu rīkoties tieslietu ministram un, manuprāt, viņam patiešām būtu pašam jāatkāpjas, un tādā veidā, ja viņš plānos startēt nākamajās Saeimas vēlēšanās, ja viņš plāno būt par tieslietu ministru arī uz priekšu, neatkarīgi no personālijas, cilvēks parādītu, ka viņš ir spējīgs uzņemties atbildību. Dažās Eiropas valstīs valsts amatpersonas ir atkāpušās pat tāda, it kā sīkuma dēļ, kā ir samaksājušas par… neatceros, vai nu saldējumu, vai kādu mazu nieku ar attiecīgi dienesta maksāšanas karti, kredītkarti, jo tajā brīdī vienkārši nebija savējās. Bet, kad tas nāk publiski zināms, nāca publiskajā informācijā, tad attiecīgais ministrs atkāpās. Nu, viena, lai arī kā jau teicu, tikai viena slepkavība, manuprāt, tas tomēr ir ļoti nopietns signāls,” uzskata Viļums.

Tikmēr Rasnača partijas biedrs Jānis Dombrava (NA), Rasnaču sauca par mērķi “plašākā politiskā cīņā”, kuras ”lielais patiesais mērķis ir destabilizēt situāciju un padarīt Latviju par vāju valsti, kur daži veikli politiķi varētu tirgoties ar Latvijas nākotni”.

Ziņots, ka ierosinājumus Saeimas sāka skatīt pagājušajā nedēļā, taču sēdē tika izsludināts pārtraukums līdz trešdienas pulksten 10.

Foto: Saeimas kanceleja