Par nožēlojamo situāciju ar atalgojumu skolotājiem un mediķiem vispirms jāpateicas greizajai nodokļu reformai

2020. gada valsts budžets izrādījies nelabvēlīgs gan mediķiem, gan skolotājiem – atklājies, ka budžetā pietrūkst līdzekļu svarīgākajām prioritātēm. Mediķiem nākamā gada budžets atvēlējis par teju 60 miljoniem eiro mazāk, nekā solīts, savukārt pedagogu atalgojumā un noslodzē atklājusies nevienlīdzība. Papildus tam politiķi paredz izslēgt no likuma arī pantus par atalgojuma grafiku pedagogiem, kā arī bāzes finansējumu zinātnei un augstākajai izglītībai. Tas vairumam licis domāt, ka nodokļu sistēmā nepieciešami steidzami grozījumi un secināt, ka pie esošās situācijas, kad budžetā trūkst līdzekļu, pamatā vainojama izslavētā nodokļu reforma.

Lai arī ar Saeimas atbalstu 2018. gadā Latvijā tika ieviesta nodokļu reforma, ar kuru bija iecerēts stimulēt uzņēmējdarbības vidi, palielināt konkurētspēju un cīnīties pret ēnu ekonomiku, kā arī mazināt sociālo nevienlīdzību, septembrī nācās secināt, ka topot 2020. gada valsts budžetam, aplēsts, ka nodokļu reformas dēļ budžeta izdevumi jāsamazina par 94 miljoniem eiro. Bet vēl mēnesi vēlāk Fiskālās disciplīnas padome secināja, ka nodokļu ieņēmumi nepieaug tik strauji kā gribētos.

Reformas rezultātā sarukuši uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) ieņēmumi un ik gadu nodokļu ieņēmumos zaudēti apmēram 1% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Tas savukārt nozīmē, ka turpmāk prioritāro mērķu īstenošana izglītībā, veselības aprūpē un citās jomās būs iespējama vienīgi tad, ja tiks īstenotas strukturālās reformas.

Lai arī bijusī finanšu ministre, Saeimas deputāte Dana Reizniece-Ozola noraida pārmetumus par viņas vadībā izstrādātās nodokļu reformas negatīvo ietekmi uz nākamgad gaidāmo valsts budžetu, situācija runā pati par sevi – mediķiem finansējums atvēlēts gandrīz uz pusi mazāks, kā solīts. Arī skolotājiem solītais algu paaugstināšanas grafiks varētu būt tikai tukši solījumi. Rezultātā – protestus sola gan mediķi, gan skolotāji.

Protams, ka daļa vainas jāuzņemas arī esošajai Saeimai, kura izlēmusi vērienīgus līdzekļus atvēlēt partiju finansēšanai, nevis mediķiem vai skolotājiem, bet nākas atzīt arī to, ka nodokļu reforma nav nesusi būtiskus rezultātus un visas bijušās ministres runas par būtiskiem sasniegumiem ir tikai tukša pļāpāšana.

Vai nav pienācis laiks atzīt, ka nodokļu reforma ir kārtējais Latvijas neveiksmes stāsts un bijušais ministrei uzņemties par to personīgu atbildību?

Foto: F64