LIZDA neizslēdz arī proaktīvu rīcību, ja pedagogu algas netiks palielinātas

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) centīsies pārliecināt politiķus pildīt skolotājiem dotos solījumus. Ja tas neizdosies, iespējams sekos pedagogu streiks, šorīt intervijā Latvijas Radio norādīja arodbiedrības priekšsēdētāja Inga Vanaga.

Kā zināms, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība šodien, 20. februārī, sasaukusi Padomes ārkārtas sēdi, lai lemtu par tālāko rīcību saistībā ar 2019. gada valsts budžeta projektu, kurā nav paredzēts finansējums pedagogu darba samaksas pieaugumam. Savu dalību LIZDA Padomes sēdē jau ir apstiprinājis Ministru prezidents Arturs Krišjānis Kariņš, izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska un finanšu ministrs Jānis Reirs, uz sēdi ir aicināti arī Saeimas koalīcijas frakciju pārstāvji.

“Mēs prasām, lai valdība pildītu Izglītības likumu un apstiprināto darba samaksas grafiku. Mēs prasām cienīgu atalgojumu pedagogiem un lai tiek pildītas spēkā esošas likuma normas. Vai varam runāt par “vienu likumu un vienu taisnību visiem”, ja valsts izpildvara pati neievēro pieņemtos lēmumus? 20. februārī lemsim par turpmāko, neizslēdzot arī proaktīvu rīcību,” norādīja LIZDA priekšsēdētāja.

Vanaga atklāj, ka, ja neizdosies rast kopīgu valodu, padome izšķirsies par rīcību. “Padomes kompetencē būs lemšana, vai notiks pikets. Ir priekšlikumi izteikti arī par streiku,” teica Vanaga.

Arodbiedrības vadītāja norādīja, ka uzlabojas valsts ekonomiskie rādītāji, palielinās arī vidējais atalgojums. “Vai mēs esam tik sliktā situācijā, ka nevaram atrast finansējumu? Tam grūti noticēt, redzot tēriņus valstī,” izteicās Vanaga, norādot, ka izglītības nozares stāvokļa dēļ ir samazinājusies gados jaunu pedagogu vēlme tajā strādāt. “Mums jau tagad trūkst pirmsskolas pedagogu, skolotāju matemātikā un ķīmijā,” turpināja Vanaga.

Saskaņā ar LIZDA aprēķiniem pedagogu algu palielināšanai šogad būtu nepieciešami deviņi miljoni eiro.

Kā zināms, grafiks paredz pakāpeniski palielināt pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes vispārējā izglītībā, t. sk, pirmsskolā un speciālajā izglītībā, profesionālajā izglītībā, interešu izglītībā, kā arī augstskolās un koledžās. Zemāko mēneša darba algas likmi pedagogiem no pašreizējiem 710 euro plānots celt līdz 750 euro – 2019. gada septembrī, 790 euro – 2020. gada septembrī, 830 euro – 2021. gada septembrī un 900 euro – 2022. gada septembrī. Grafiks paredz arī augstskolu un koledžu mācībspēku zemākās mēneša darba algas likmes pakāpenisku palielināšanu no 2019. gada līdz 2022. gadam.

8. februārī LIZDA ir nosūtījusi vēstuli Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai un Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai (vēstuli skatiet šeit), aicinot organizēt kopīgu sēdi. Vēstulē ir iekļauti LIZDA un LBAS priekšlikumi NTSP 2019. gada 6. februāra sēdes protokollēmumam un 2018. gada 9. janvāra Ministru kabineta sēdē apstiprinātais Pedagogu darba samaksas pieauguma grafiks.

Foto: Pexels