Lembergs: Ja valdībai patiešām rūpētu demogrāfija, tā samazinātu nodokļus pamperiem un bērnu pārtikai

Tā vietā, lai samazinātu akcīzes nodokli stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, valdībai vajadzētu padomāt par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināšanu pamperiem un bērnu pārtikai, uzskata Ventspils mērs Aivars Lembergs.

“Samazināt nodokļus alkoholam un vienlaicīgi runāt, ka jārisina demogrāfijas problēma – tās ir divas nesavienojamas lietas,” izteicās Lembergs.

“Ja gribēja samazināt kādu nodokli, tad, es domāju, varēja samazināt nodokļus pamperiem. Jūs zināt, cik maksā pamperi un cik viņus dienā vajag? Un cik maksā bērniem piena maisījums? Tas arī ir ļoti dārgs. Vispār viss bērniem ir dārgs,” norādīja Lembergs.

Viņa ieskatā, vismaz vajadzētu samazināt nodokļus pirmajām bērnu nepieciešamības precēm. “Kaut vai samaziniet PVN likmi bērnu ratiņiem uz nulli, ja jums nav kur naudu likt un esat gatavi samazināt nodokli alkoholam,” uzsvēra politiķis.

Pēc Lemberga domām, alkohola akcīzes samazināšana ir pilnīgi neloģisks gājiens no valdības puses, norādot, ka “tā ir ačgārna un krimināla valdības nodokļu politika, kas neiet kopā ne ar vienu valdošajā koalīcijā esošo partiju programmām.”

“Nevienā no tām [partiju programmām] nav rakstīts – stimulēsim ģimeņu izjukšanu, stimulēsim vardarbību ģimenē, padarīsim nelaimīgus bērnus, veicināsim noziedzību, veiksim pasākumus tautas veselības pasliktināšanai – nevienā programmā tas nav rakstīts, bet praktiskie soļi ir tieši šajā virzienā,” uzsvēra Lembergs.

Kā zināms, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija ceturtdien, 27. jūnijā, atbalstīja akcīzes nodokļa samazināšanu stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem no šī gada 1. augusta.

Akcīzes nodokli plānots samazināt par 15 procentiem, un likmi paredzēts noteikt 1564 eiro apmērā par 100 litriem absolūtā spirta. Patlaban likme ir 1840 eiro, bet no nākamā gada 1. marta par 100 litriem absolūtā spirta to plānots palielināt līdz 2025 eiro.

Budžeta komisija nolēma aicināt Saeimu akcīzes nodokļa likuma grozījumus galīgajā lasījumā skatīt tuvākajā Saeimas ārkārtas sesijas sēdē.