Latvijas drava Expo maksās 4 miljonus latu

Latvijas drava Expo maksās 4 miljonus latu

Starptautiskajā izstādē World Expo 2015, kas pēc trim gadiem notiks Itālijas pilsētā Milānā, Latvija plāno piedalīties ar ekspozīciju Dzīvības drava, kas veltīta medus un biškopības tēmai. Aptuvenas aplēses liecina, ka projekts izmaksās aptuveni četrus miljonus latu, kas ir par miljonu vairāk nekā Aerodium vēja tunelis Šanhajā 2010. gadā.

Ņemot vērā iepriekšējās izstādes rūgto pieredzi, kad viss tika darīts pēdējā brīdī, arvien sadārdzinot projektu, Ekonomikas ministrija (EM) sāka plānot darbus jau laikus. EM jau šā gada sākumā rīkoja radošo nozaru profesionāļu diskusiju par piemērotāko ideju Latvijas ekspozīcijai izstādē, kuras pamattēma ir Paēdināt planētu. Enerģija dzīvei – ar uzsvaru uz ekodomāšanu un ekoproduktiem. Tās laikā režisors Uģis Brikmanis izteica priekšlikumu veidot Latvijas paviljonu kā bišu dravu, kas sastāv no septiņām šūnām. Šis ieteikums guva gan diskusijas dalībnieku, gan EM izveidotās darba grupas atbalstu. «Viena no izstādes apakštēmām ir Pārtika labākam dzīvesveidam, un tas ļauj Latvijai prezentēties kā ekotūrisma galamērķim un valstij, kur produkti tiek ražoti tīrā un nepiesārņotā vidē. Medus un bites būs tikai pamatmotīvs, paviljonā būs vieta arī citai Latvijā ražotai produkcijai,» idejas piemērotību pamato EM pārstāve Evita Urpena, norādot, ka septembrī ir plānots parakstīt līgumu un apstiprināt medus bišu tēmu ar World Expo 2015 rīkotājiem.

Pirms tam gan radošā koncepcija tiks prezentēta Ministru kabinetā, lai izlemtu par koncepciju, tālākajiem uzdevumiem un finansējumu. E. Urpena atzīst, ka izmaksas ir krietni lielākas nekā Šanhajā notikušajā Expo. Tam esot vairāki iemesli: pirmkārt, darbaspēkam un materiāliem Eiropā ir daudz lielākas cenas nekā Ķīnā. Otrkārt, Latvija laikā, kad notiek izstāde (no 1. maija līdz 31. oktobrim), ir arī Eiropas Savienības prezidējošā valsts, līdz ar to daļa izstādes pasākumu tiks rīkoti mūsu valsts paviljonā – tas uzliek lielākus pienākumus un arī lielākas izmaksas. Treškārt, šoreiz laikus tiek plānoti resursi, lai kampaņa izdotos un tiktu arī labi reklamēta. Patlaban gan finansējums paviljona izveidei nav piešķirts – līdz šim paveikto EM finansējusi no saviem līdzekļiem. E. Urpena norāda, ka nākamgad plānots ieguldīt 5% no 4 023 600 latu lielās summas: tehniskā projekta izstrādei un saskaņošanai Milānā, mārketingam un komunikācijai, 2014. gadā – 45% paviljona celtniecībai un mārketingam, 2015. gadā – 50% ekspozīcijas iekārtošanai, ekspluatācijai un nojaukšanai.

***

World Expo 2010 izmaksas

Latvijas dalības maksa 2 550 000 latu.

Latvijas dzelzceļš ziedoja 1 700 000 latu,

Ventspils brīvosta 450 000 latu.

Latvijas paviljons tika pārdots par 625 600 latiem.

Kopā iztērēti 1,8 miljoni latu.