Ķīna un Argentīna vienojas par dolāru neizmantošanu savstarpējos norēķinos

Ķīnas Centrālā banka noslēgusi līgumu ar Argentīnas Centrālo banku par tā dēvēto valūtas svopu 70 miljardu juaņu (10 miljardu ASV dolāru) vēsta „Bloomberg”.  Šis līgums ļaus Argentīnai maksāt par preču importu no Ķīnas juaņos. Ķīna kopš 2008. gada decembra noslēgusi jau sešus tamlīdzīgus līgumus. Par valūtas svopu dēvē līgumu par vienas valūtas noteikta daudzuma apmaiņu pret citu valūtu. Obligāts nosacījums ir pretējs darījums pēc noteikta laika posma, kas ir fiksēts līgumā.

Tamlīdzīgi starpvalstu līgumi ļauj atteikties no dolāru vai eiro izmantošanas tirdzniecībā. 2009. gada 12. martā Ķīna vienojās par valūtas svopu ar Baltkrieviju. Atbilstoši darījuma nosacījumiem, Ķīna piešķīra 20 miljardus juaņu, bet Baltkrievija – gandrīz astoņus triljonus nacionālo rubļu. Līguma termiņš ir trīs gadi. Vēl agrāk analoģiski līgumi tika noslēgti ar Malaiziju, Dienvidkoreju, Honkongu un Indonēziju.

24. martā Ķīnas monetārās varas iestādes publiskoja savu pasaules finanšu sistēmas reformēšanas plānu, kas paredz starptautiskās rezerves valūtas radīšanu. Šim mērķim tika piedāvāts izmantot īpašās aizdevuma tiesības (SDR) – Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) mākslīgo maksājumu līdzekli, kas ir piesaistīts pie groza no četrām valūtām. Šobrīd SDR pasaules ekonomikā netiek izmantots pārāk aktīvi.

Vēlāk SVF izpildirektors Dominiks Stross – Kāns atbalstīja vienotas pasaules valūtas izveides ideju. No savas puses ASV prezidents Baraks Obama vienotās valūtas izveides ideju noraidīja, paziņojot, ka dolārs ir stabils un no investoru puses pastāvīgi aug uzticība amerikāņu valūtai.

Avots: www.2v.lv