Kalnmeiers: Tieslietu ministram nav tiesību politiski iejaukties prokuratūras darbā

Tieslietu ministram nevajadzētu iejaukties prokuratūras darbā, bet esošais nozares ministrs Jānis Bordāns (JKP) to nav ievērojis, šorīt intervijā Latvijas Radio atzina ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

Pēc viņa sacītā, Bordāns veicis politisko iejaukšanos prokuratūras darbā, taču jautājums par politisko atbildību ministram, pēc Kalnmeiera domām jāizvērtē pašam.

“Ministra atkāpšanās jautājums ir politiskās atbildības jautājums, un man kā ģenerālprokuroram nebūtu jājaucas politikā, tāpat kā tieslietu ministram nebūtu jājaucas prokuratūras darbā, ko ministrs gan neesot ievērojis,” sacīja ģenerālprokurors.

Viņš uzsvēra, ka bažas par Bordāna kritiku ģenerālprokuroram paudusi arī Ekonomiskās attīstības un sadarbības organizācija jeb OECD. Organizācijas eksperti norādījuši, ka Bordāna izteikumi norāda uz politisku iejaukšanos Ģenerālprokuratūrā, kurai jābūt neatkarīgai. OECD eksperti ieteikuši valdības pārstāvjiem atturēties no ģenerālprokurora darba komentēšanas, ja vien nepastāv pamatoti iemesli ģenerālprokurora atlaišanai.

Savukārt komentējot Bordāna izteikumus, ka Augstākās tiesas (AT) priekšsēdētāja un ģenerālprokurora amatiem tiekot gatavoti “mantinieki” un esot ieceres tajos apstiprināt sev pietuvinātus cilvēkus, Kalnmeiers norādīja, ka šādi izteikumi demonstrē galīgu nekompetenci.

Kalnmeiers uzsvēra, ka abas šīs amatpersonas amatā apstiprina Saeima, līdz ar to viņam uz procesu neesot nekādas ietekmes.

Pats Kalnmeiers uz trešo pilnvaru termiņu amatā pretendēt nevarētu, jo to liedz likums.

Kā zināms, Augstākās tiesas plēnumā vienbalsīgi nolemts, ka nav pamata ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atlaišanai no amata.

Senatore Marika Senkāne, kura bija pilnvarota veikt pārbaudi par deputātu pieprasījumā norādītajiem faktiem, savā ziņojumā konstatēja, ka tajā norādītie pārkāpuma fakti pārbaudes gaitā nav guvuši apstiprinājumu.

Foto: Valsts kanceleja