Jaunais Ķīnas vēstnieks sola veicināt Latvijas preču eksporta palielināšanu Ķīnā

Vakar, 26.augustā, ekonomikas ministrs Artis Kampars tikās ar jauno Ķīnas Tautas Republikas (ĶTR) ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā Hu Ješuņu (Ju Yeshun), kurš bija ieradies pie ministra iepazīšanās vizītē.

“Latvijas un Ķīnas starpā vienmēr ir valdījušas labas un draudzīgas attiecības, bet intensīvais starpvalstu dialogs ir kļuvis par labu pamatu ekonomisko kontaktu paplašināšanai”, sveicot vēstnieku atzina ekonomikas ministrs.

Tiekoties ar vēstnieku ekonomikas ministrs uzsvēra, ka Ekonomikas ministrija turpinās aktīvi sadarboties ar Ķīnas vēstniecību, lai kopīgiem spēkiem veicinātu divpusējās ekonomiskās sadarbības attīstību gan starpvaldību, gan uzņēmēju līmenī.

Veiksmīga divpusējā ekonomiskā dialoga attīstību apliecina arī pēdējo gadu intensīvā sadarbība un dažādu svarīgu pasākumu norises, piemēram , ĶTR vicepremjera un uzņēmēju delegācijas vizīte Latvijā, Latvijas premjera vizīte Ķīnā š.g. maijā, Latvijas – Ķīnas ekonomiskais forums un Latvijas – Ķīnas apvienotās komitejas 7.sēde. Turklāt, abas valstis līdz šim ir ieguldījušas arī lielu darbu savstarpējās līgumtiesiskās bāzes paplašināšanai, kas stiprinās ekonomiskās, tirdzniecības un investīciju saites starp abām valstīm, kā arī ir kļūs par labu pamatu Latvijas un Ķīnas uzņēmēju sadarbībai.

Ekonomikas ministrs ar gandarījumu atsaucās uz nesen notikušo vizīti Ķīnā, kurā piedalījās arī Latvijas uzņēmēju delegācija, tās ietvaros notikušajām nozīmīgajām tikšanām ar Ķīnas ekonomikas ministru, Šanhajas vicemēru un uzņēmēju pārstāvošo organizāciju pārstāvjiem. Informējot par vizītē aizsāktajām aktivitātēm uzņēmēju sadarbības veicināšanā, ekonomikas ministrs A.Kampars pauda cerību, ka jaunais ĶTR vēstnieks sekmēs rudenī plānotās Ķīnas uzņēmēju delegācijas vizītes Latvijā organizēšanu un veiksmīgu norisi.

Ķīnas vēstnieks pauda gandarījumu par iespēju pildīt savus pienākumus tieši Latvijā. Viņš uzsvēra, ka tirdzniecības un ekonomiskajiem jautājumiem abu valstu attiecībās šobrīd ir īpaša nozīme. Vienlaikus, vēstnieks pauda gatavību aktīvi strādāt pie abu valstu tirdzniecības bilances līdzsvarošanas, veicinot Latvijas preču importu Ķīnā.

2009. gadā Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums ar Ķīnu sasniedza 181,0 milj. EUR, kas ierindoja Ķīnu 18. vietā Latvijas ārējās tirdzniecības partneru vidū. Eksports uz Ķīnu veidoja 21,3 milj. EUR (0,3% no kopējā eksporta), savukārt imports – 159,7 milj. EUR (1,2% no kopējā importa), tādejādi Ķīna bija Latvijas 37. nozīmīgākais eksporta un 13. nozīmīgākais importa partneris.

Pēc investīcijām Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālā Ķīna ierindojas 53. vietā, investīciju apjomam sasniedzot 871 362,00 LVL. Saskaņā ar “Lursoft” datiem Latvijā darbojas 45 uzņēmumi ar Ķīnas kapitālu.