Igaunijā rekordaugsta mājsaimniecību aktivitāte atvērtajā elektroenerģijas tirgū

Igaunijā rekordaugsta mājsaimniecību aktivitāte atvērtajā elektroenerģijas tirgū

10. decembrī noslēdzās pirmais mājsaimniecību elektroenerģijas tirgus atvēršanas posms Igaunijā. Igaunijas patērētāju aktivitāte ir bijusi ļoti augsta un pašlaik savu elektrības tirgotāju ir izvēlējušies 52% Igaunijas mājsaimniecību, kas no nākamā gada 1. janvāra nonāks atvērtajā elektroenerģijas tirgū.

Tostarp līgumus par elektrības iegādi no Baltijā lielākā elektroenerģijas ražotāja Eesti Energia ir parakstījuši 321 000, jeb 46% no visiem tirgus jaunpienācējiem. 

Igaunijas iedzīvotāju īpatsvars, kuri ir izdarījuši sava elektrības tirgotāja izvēli jau tagad pārspēj Skandināvijas tirgus atvēršanas laikā fiksētos rādītājus. Sākotnēji, balstoties uz Skandināvijas pieredzi, tika prognozēts, ka pirmajā tirgus atvēršanas posmā izvēli izdarīs vien aptuveni 20% mājsaimniecību, savukārt pārējie izmantos pēdējā garantētā piegādātāja pakalpojumu. Visaugstākā patērētāju aktivitāte bija novērojama tieši decembra pirmo 10 dienu laikā, kad ar Eesti Energia vien tika parakstīti 186 000 līgumu, kas norāda, ka Igaunijas mājsaimniecības ir aktīvi iesaistījušās tirgus atvēršanas procesā.

Eesti Energia meitasuzņēmuma Latvijā SIA Enefit Valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers atzīmē šo kā nozīmīgu atskaites punktu arī Latvijas plānos mājsamniecību pievienošanai atvērtajam tirgum: “Latvijai ir radīta unikāla priekšrocība, jo notikumi tepat mums kaimiņos dod lielisku platformu analīzei un ļauj novērot, kā praksē tiek atvērts elektroenerģijas tirgus privātpersonām. Brīdī, kad ir pieņemts lēmums veikt Latvijas mājsaimniecību pievienošanu atvērtajam elektroenerģijas tirgum jau nākamā gada 1. septembrī, vietējā tirgus regulatoram, likumdošanas veidotājiem un arī tirgotājiem ir būtiski spēt pārņemt labākos risinājumus, kas pilnveidotu arī Latvijas tirgus atvēršanas procesu.”

Izvēloties elektroenerģijas iegādes līgumus, mājsaimniecības Igaunijā dod priekšroku galvenokārt fiksētā tarifa līgumiem – tos izvēlējušies 85% jaunpienācēju. Vairāk nekā puse līgumu ar Eesti Energia tika parakstīti ar tiešsaistes apkalpošanas sistēmas starpniecību, savukārt vispopulārākais līgumu termiņš ir 12 mēneši.

“Augstā patērētāju aktivitāte Igaunijā ir pozitīvs signāls, kas pierāda, ka iedzīvotāji labprāt izmanto atvērtā tirgus sniegtās izvēlēs iespējas, pat, ja iepriekš nav iedziļinājušies elektroenerģijas tirgus niansēs. Tas tikai apliecina faktu, ka tirgus pilnīga atvēršana veicina tā attīstību. Tieši patērētāju aktivitāte ir būtisks priekšnosacījums tam, lai elektroenerģijas tirgus funkcionētu efektīvi un attīstītos, tā vietā, lai kļūtu par pasīvu tirgotāju un valsts institūciju virzītu vidi,” skaidro Jānis Bethers.