Iedzīvotāji turpina atprasīt brīvprātīgās veselības apdrošināšanas iemaksas

Līdz šim Nacionālais veselības dienests saņēmis iesniegumus no 180 personām ar lūgumu atmaksāt veselības apdrošināšanas iemaksas. Iepriekš kopumā iemaksas bija veikuši 5500 iedzīvotāji,  kuri nav automātiski apdrošināti.

Kā zināms, nesen pieņemtie likuma grozījumi Veselības aprūpes finansēšanas likumā paredz līdz 1. jūlijam atlikt veselības pakalpojumu dalīšanu divos grozos, kā rezultātā visi iedzīvotāji joprojām saņem vienādus pakalpojumus.

Intervijā Latvijas Radio Dienesta vadītāja vietniece administratīvajos jautājumos Vlada Pērkona norādīja, ka Nacionālais veselības dienests kopš janvāra sākuma saņēmis 180 iesniegumus no iedzīvotājiem, kas prasa atmaksāt brīvprātīgās veselības apdrošināšanas iemaksas. Pagaidām nauda atlīdzināta 30 cilvēkiem kopumā vairāk nekā 5000 eiro apmērā.

“Bieži cilvēki prasa atmaksu, jo vienkārši nesaprot sistēmu, un tad mēs veicam izskaidrošanu, taču, ja, neskatoties uz to, cilvēks vēlas saņemt naudu, mēs, protams, atmaksājam, tāpēc šobrīd ir tie 30 cilvēki, kuriem nauda jau ir atmaksāta,” sacīja Pērkona.

Kā zināms, Saeima Veselības aprūpes finansēšanas likumu pieņēma 2017. gada decembrī, nosakot, ka no 2019. gada 1. janvāra tiek ieviesta valsts obligātā veselības apdrošināšanas sistēma un iedzīvotājiem veselības aprūpes pakalpojumi būs pieejami atkarībā no veiktajām sociālajām iemaksām.

Vienlaikus veselības aprūpes finansēšanas likums paredz valsts apmaksātās medicīniskās palīdzības minimumu, ko saņems visi iedzīvotāji neatkarīgi no iemaksu veikšanas veselības apdrošināšanai. Tajā ietilps neatliekamā medicīniskā palīdzība, dzemdību palīdzība, ģimenes ārsta sniegtie pakalpojumi un medicīniskās ierīces.

Tāpat neatkarīgi no apdrošināšanas statusa valsts apmaksās tādu slimību ārstēšanu, kurām ir nozīmīga ietekme uz sabiedrības veselību vai apdraudējumu sabiedrības veselībai, piemēram, psihiskas saslimšanas, tuberkuloze un infekcijas slimības, kā arī zāles šo slimību ārstēšanai.

Savukārt, lai papildus veselības aprūpes minimumam varētu saņemt arī vēl citus valsts apmaksātus pakalpojumus, iedzīvotājiem būs jāpiedalās valsts obligātajā veselības apdrošināšanā. Tiesības uz apdrošināšanas grozā iekļautajiem pakalpojumiem būs sociāli apdrošinātai personai, kā arī tiem, kuri brīvprātīgi veikuši veselības apdrošināšanas iemaksas, kā arī virknei iedzīvotāju grupu, tostarp bērniem, pensionāriem, bezdarbniekiem u.c.

Foto: Pexels