Eksporta aizliegums zivsaimniecībām sagādājis zaudējumus 200 miljonu eiro robežās

Latvijas zivrūpnieku zaudējumi saistībā ar Krievijas veterinārā un fitosanitārā uzraudzības dienesta “Roseļhoznadzor” lēmumu aizliegt Latvijas zivju produkcijas eksportu, mērāmi aptuveni 100 līdz 200 miljoni eiro apmērā, trešdien LNT raidījumā “900 sekundes” sacīja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).

Maija beigās, atsaucoties uz aizdomām par zivju konservu, tai skaitā šprotu, apšaubāmo kvalitāti un veselībai bīstamās produkcijas ražošanu, veiktas pārbaudes vairākos Latvijas un Igaunijas zivju pārstrādes uzņēmumos. Pēc veiktajām pārbaudēm zivju produktos secināts pārlieku liels benzopirēna līmenis, līdz ar ko noteikts eksporta aizliegums.

Intervijā LNT Dūklavs mierina, ka Krievijas aizlieguma dēļ visa zivrūpniecība neapstāsies, vienlaikus atzīstot, ka valdība strādā pie atbalsta pasākumiem zivsaimniecībām.

Dūklavs pastāstīja, ka Latvijai ir dots laiks divi mēneši, lai iesniegtu dokumentus par paveiktajiem uzlabojumiem uzņēmumu zivju apstrādes procesā, proti, tai jāatrisina benzopirēna normas pārsniegumi un sterilizācijas jautājumi, kā arī tas, kas attiecas uz produkcijas pārvietošanās ceļiem.

Tāpat ministrs apstiprināja, ka Latvija jau ir oficiāli paudusi savu neapmierinātību Krievijai saistībā ar zivrūpniecības produktu eksporta aizliegumu.

Jau vēstīts, ka Krievijas federālais veterinārās un fitosanitārās uzraudzības dienests “Rosseļhoznadzor” no ceturtdienas, 4. jūnija, oficiāli aizliedzis zivju un zivju produkciju, tai skaitā šprotu un brētliņu konservu, importu no Latvijas un Igaunijas.