Eksperts: Gāzes tirgus atvēršana nenozīmē, ka cenas pēkšņi samazināsies

Līdz ar 1. aprīli, kad tiks atvērts gāzes tirgus Latvijā, gāzes cenas pēkšņi nesamazināsies. Tā šorīt intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” pauda Valsts prezidenta Enerģētikas drošības komisijas vadītājs Juris Ozoliņš.

Viņš norādīja, ka līdz ar gāzes tirgus atvēršanu nenotiks nekāds brīnums un 1. aprīlī gāzes cenas pēkšņi nesamazināsies.

“Ar šo datumu sāksies mācību procesa sākums, kur cilvēki varēs saprast, kādi būs piegādātāji un to pakalpojumi,” norādīja Ozoliņš.

Viņš arī atzina, ka pagaidām Latvijā ir gāzes monopols un līdz ar to lielākajai cilvēku daļai nav īsti saprotams, ko šāda tirgus atvēršana nozīmēs un kādas priekšrocības tā sniegs. Līdz ar to pirmajā brīdī gāzes tirgus atvēršana ietekmēs tikai tos cilvēkus, kuri sapratīs šādas rīcības ietekmi un iespējas.

Jau vēstīts, ka pērn 11. februārī Saeima galīgajā lasījumā apstiprināja grozījumus Enerģētikas likumā, kas ir būtisks solis tuvāk brīvas konkurences nodrošināšanai dabasgāzes tirgū un līdz ar to dabasgāzes piegāžu drošības un enerģētiskās neatkarības stiprināšanai Latvijā.

Līdz ar veiktajiem grozījumiem Enerģētikas likumā noteikts, ka 2017. gada 3. aprīlī dabasgāzes tirgus Latvijā tiks pilnībā atvērts visiem lietotājiem. Līdz ar to lietotājiem būs nodrošināta iespēja izvēlēties dabasgāzes tirgotāju un dabasgāzes cena tiks noteikta, tirgotājam un lietotājam vienojoties.

Enerģētikas likuma grozījumu mērķis ir: nodrošināt dabasgāzes pārvades sistēmas operatora un uzglabāšanas sistēmas operatora nodalīšanu no darbībām, kas saistītas ar dabasgāzes sadali vai tirdzniecību; novērst potenciālo risku, kad valstij stratēģiski svarīgu dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmu pieejamība tiek izmantota kā politiskās ietekmes instruments no trešajām valstīm; noteikt prasības un pienākumus tirgus dalībniekiem, darbojoties atvērtā dabasgāzes tirgū, kad lietotājiem pastāv iespēja brīvi izvēlēties dabasgāzes tirgotāju un iegādāties dabasgāzi par cenu, kas noteikta tirgus dalībniekiem savstarpēju vienojoties.

Mājsaimniecības lietotājiem, lai mazinātu sociālo spriedzi, ir paredzēta pakāpeniska tirgus atvēršana. Mājsaimniecības lietotāji arī pēc 2017. gada 3. aprīļa varēs izvēlēties, vai saņemt dabasgāzi par Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas noteikto tarifu, vai par tirgus cenu.

Savukārt, dabasgāzes pārvades, uzglabāšanas un sadales tarifus gan juridiskām personām, gan mājsaimniecībām arī turpmāk apstiprinās Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija.

Foto:Pexels/https://pixabay.com/en/users/Pexels-2286921//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/