Eksperte: Pirms veikt izmaiņas nodokļu jomā, Latvijā būtu jāsamazina ēnu ekonomika

Ar ēnu ekonomiku jācīnas krietni plašākā perspektīvā, šorīt intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” sacīja Ārvalstu investoru padomes locekle un auditorkompānijas “PricewaterhouseCooper” valdes priekšsēdētāja Zlata Elksniņa-Zaščirinska.

Viņa norādīja, ka, lai gan cīņa ar ēnu ekonomiku vienmēr ir tikusi uzskatīta tikai par VID problēmu, tas esot krietni plašāks jēdziens.

“Ēnu ekonomikas apkarošanai nav jābūt tikai Valsts ieņēmumu dienesta problēmai. Ar to ir jādarbojas un par to ir jādomā krietni plašākā perspektīvā, sākot ar to, kā valsts nodrošina savus iepirkumus,” uzsvēra Elksniņa-Zaščirinska.

Tāpat viņa akcentēja, ka pirms veikt jebkādas izmaiņas nodokļu jomā, sākotnēji Latvijā būtu jāsamazina ēnu ekonomika. “Kamēr mēs mēģināsim aplikt ar nodokļiem tos, kuri maksā nodokļus, un neķersim tos, kuri apzināti nemaksā nodokļus, veidosies uzticības trūkums valsts spējai nodrošināt godīgu nodokļu samaksu,” pauda Elksniņa-Zaščirinska.

Kā zināms, Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme paziņojusi, ka Latvijā aplokšņu algu īpatsvars ēnu ekonomikā veido 18%.

Pēc Jaunzemes sacītā, ka ēnu ekonomikas apkarošanā Valsts ieņēmumu dienests koncentrējas uz trīs galvenajām prioritātēm, – pievienotās vērtības nodokļa (PVN) shēmu izskaušana, aplokšņu algas un nereģistrētā saimnieciskā darbība.

Foto: Unplash