Darba tirgū pamazam kļūst pieprasīti speciālisti vecumā virs piecdesmit gadiem

Pēdējās desmitgadēs ilgstošu bezdarbnieku vidū vairākums bija pirmspensijas vecuma cilvēki. Pat esot ar vakancēm atbilstošu izglītību un prasmēm viņi zaudē jaunākiem pretendentiem. Darba devēji bija ieinteresēti, gan lai darbinieka atlikušais stāžs būtu ilgāks, gan lai viņu mazāk māktu veselības problēmas, kas biežāk rodas senioriem. Tomēr pēdējos gados situācija sāk mainīties, ziņo LTV raidījums “Rīta panorāma”.

Darbinieki vecumā virs piecdesmit gadiem pamazām kļūst pieprasītāki. Darba tirgus eksperti atzīst, ka noteicošais faktors, kas palielina pirmspensijas vecuma cilvēku saglabāt esošo darbavietu vai atrast jaunu, ir jauno kadru trūkums. Izjūtams dzimstības kritums un emigrācijas sekas.

Daudzi darba devēji ir sapratuši, ka seniori ir uzcītīgāki un atbildīgāki darbinieki par jauniešiem, taču lielākā problēma ir pusmūža vecuma cilvēku nepietiekamās kompetences darbā ar datoru. Valdība līdz nākamā gada beigām plāno uzsākt īpašu programmu senioru darba mūža pagarināšanai, taču līdz šim jau vairākus gadus darbojas privāti finansētais sociālais projekts “Pieslēdzies, Latvija!”.

“Mācīšanās jebkurā vecumā ir apsveicama, un darba tirgū ir pieprasīti cilvēki ar IT zināšanām – to es varu apgalvot. Vecumam šajā ziņā nav nekādas nozīmes, tas ir tikai cipars pasē,” stāsta “Lattelecom” valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis.

Tiek izteikts pieņēmums, ka termins “pensionārs” līdzšinējā izpratnē vispār izzudīs – cilvēks lielākā vai mazākā mērā nekad nepārtrauks strādāt, taču tiks samazināta viņa darba slodze un, iespējams, tiks radītas jaunas, īpaši senioriem paredzētas darba vietas.