Arī oktobrī Latvijā turpinās deflācija

Vidējais patēriņa cenu līmenis 2015. gada oktobrī, salīdzinot ar 2014. gada oktobri, samazinājās par 0,2%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Precēm cenas samazinājās par 1,1%, bet pakalpojumiem pieauga par 2,3%. Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, palielinājās par 0,2%.

Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni 2015. gada oktobrī, salīdzinot ar 2014. gada oktobri, bija cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, kā arī kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, viesnīcu un restorānu pakalpojumiem, ar veselību saistītām precēm un pakalpojumiem.

Vidējais cenu līmenis pārtikai 2015. gada oktobrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi, samazinājās par 0,3%. Būtiskākā ietekme uz cenu samazinājumu bija pienam un piena produktiem, svaigai gaļai, sieram, desām un žāvējumiem. Savukārt cenas palielinājās augļiem, cukuram, saldumiem un medum, olām.

Alkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis palielinājās par 1,4%. Tabakas izstrādājumiem cenas pieauga par 1,3%.

Gada laikā ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga par 1,3%. Dārgāka kļuva elektroenerģija, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, savukārt lētāka – siltumenerģija un dabas gāze.

Ar veselību saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga vidēji par 1,5%. Dārgāki kļuva ambulatorie pakalpojumi un medikamenti, savukārt lētāki – slimnīcu pakalpojumi.

Transporta grupā vidējais cenu līmenis samazinājās par 6,1%, ko būtiski ietekmēja cenu kritums degvielai par 18,4%. Cenas samazinājās pasažieru gaisa transporta pakalpojumiem, transportlīdzekļu rezerves daļām un piederumiem, savukārt dārgāki kļuva pasažieru sauszemes un sliežu transporta pakalpojumi, transportlīdzekļu apkope un remonts.

Salīdzinot ar iepriekšējā gada oktobri, dārgāki bija ēdināšanas pakalpojumi. Kafejnīcās un restorānos cenas palielinājās par 3,0%, ēdnīcās – par 2,4%.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu samazinājums bija kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, savukārt cenu pieaugums – telekomunikāciju pakalpojumiem.

2015. gada oktobrī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, patēriņa cenas palielinājās par 0,3%. Precēm cenas palielinājās par 0,6%, bet pakalpojumiem samazinājās par 0,4%.

Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām oktobrī bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, apģērbiem un apaviem, mājokļa iekārtai, kā arī cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, personīgās aprūpes precēm un pakalpojumiem.

Mēneša laikā pārtikas cenas palielinājās par 0,9%. Lielākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām pārtikas grupā bija cenu kāpumam dārzeņiem un kartupeļiem par 12,7%. Sadārdzinājās arī olas, maize un graudaugu izstrādājumi. Savukārt cenu kritums bija desai un žāvējumiem, augļiem, sieram, pienam un piena produktiem.

Cenu kāpumu apģērbu un apavu grupā ietekmēja ziemas sezonas preču nonākšana tirdzniecībā. Apģērbiem cenas palielinājās par 6,8%, savukārt apaviem samazinājās par 3,4%.

Oktobrī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, īslaicīgās lietošanas mājsaimniecības preces sadārdzinājās par 4,0%.

Transporta grupā vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,6%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums degvielai par 1,8%. Lētāki bija pasažieru gaisa transporta pakalpojumi, savukārt cenu kāpums bija automašīnu rezerves daļām un piederumiem.

Personīgās aprūpes precēm un pakalpojumiem cenas oktobrī samazinājās par 0,9%.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu palielinājums bija alum, cietajam kurināmajam un tabakai. Lētāki bija kompleksie atpūtas pakalpojumi, vīns un stiprie alkoholiskie dzērieni, viesnīcu pakalpojumi.