VK: VARAM kapitālsabiedrībās pieļauti pārkāpumi un neekonomiski tēriņi

VK: VARAM kapitālsabiedrībās pieļauti pārkāpumi un neekonomiski tēriņi

Valsts kontrole (VK) secinājusi, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) kapitālsabiedrībās SIA «Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs» (LVĢMC) un SIA «Vides investīciju fonds» kapitāla daļu turētāja nav nodrošinājusi kapitālsabiedrību pietiekamu pārvaldību, un revīzijā ir konstatēti tiesību aktu pārkāpumi, kā arī valsts budžeta līdzekļu neekonomisks izlietojums.

VK pārstāve Egita Diure informē – VK revīzijā konstatēja, ka valsts budžeta dotācija LVĢMC tiek pieprasīta bez ekonomiska pamatojuma, jo ne VARAM, ne LVĢMC rīcībā nav patiesas informācijas par LVĢMC deleģēto valsts pārvaldes funkciju veikšanas izmaksām, kā rezultātā no dotācijas tiek segti arī komercdarbības izdevumi.

2011.-2012.gadā LVĢMC ir nepamatoti palielinājis dotācijas pieprasījumu par 169 tūkstošiem latu, jo netika ņemti vērā paredzamie ieņēmumi no nekustamo īpašumu iznomāšanas. Arī dotācijas faktiskais izlietojums bija nepamatots, kopumā pārtērējot vismaz 64 tūkstošus latu. Budžeta dotācija vairāk nekā 30 tūkstošu latu apmērā izlietota, apmaksājot ar deleģēto valsts pārvaldes funkciju izpildi nesaistītus izdevumus.

VK konstatēja, ka nav izvērtēta nekustamo īpašumu ieguldīšanas nepieciešamība LVĢMC pamatkapitālā, kā arī nav izvērtēta nekustamo īpašumu atsavināšanas pamatotība. Četru nekustamo īpašumu 1,8 miljonu latu vērtībā nodošana LVĢMC un plānotā nodošana 85 tūkstošu latu apmērā ir uzskatāma par nepamatotu un nelietderīgu, kā rezultātā, atļaujot izsolīt LVĢMC ieguldītos īpašumus, valsts negūs ieņēmumus no valsts mantas pārdošanas vismaz 508 tūkstošu latu apmērā.

Revidējamā laika posmā LVĢMC nav guvis ieņēmumus vismaz 193 tūkstošu latu apmērā no nekustamo īpašumu iznomāšanas, jo nomas maksas aprēķinā nebija iekļāvis visas normatīvajos aktos noteiktās izmaksas.

Valsts pārvaldes uzdevumu ietvaros sniegtajiem maksas pakalpojumiem, kurus LVĢMC veic kā vienīgais pakalpojumu sniedzējs Latvijā, cenas ir noteiktas, piemērojot būtiski lielāku pakalpojumu izpildei nepieciešamo laiku, nekā tas faktiski tiek izlietots, tādējādi pakalpojumu saņēmēji ir pārmaksājuši vairāk nekā 18 tūkstošus latu.

Revīzijā arī konstatēts nelietderīgs līdzekļu izlietojums aptuveni septiņu tūkstošu latu apmērā, piešķirot automašīnu braucieniem no darba uz mājām LVĢMC komercdirektorei un finanšu direktorei, lai nodrošinātu šo darbinieču operatīvu atgriešanos darbā, kaut gan iepriekšējo divarpus gadu laikā šāda nepieciešamība nav radusies.

Apmaksāti arī citi ar LVĢMC pamatdarbību nesaistīti degvielas izdevumi aptuveni piecu tūkstošu latu apmērā, kā arī konstatēti grāmatvedības attaisnojuma dokumentu (ceļazīmju) ierakstu sagrozīšanas gadījumi, raksta Apollo.lv.

Savukārt SIA «Vides investīciju fonds» izsniedzis aizdevumus ar zemākām procentu likmēm, nekā ir apstiprinājis kapitāla daļu turētājs, tādējādi SIA «Vides investīciju fonds» ieņēmumi ir samazināti par gandrīz 42 tūkstošiem latu.

Revīzija «Valsts kapitālsabiedrību vides aizsardzības jomā pārvaldība un darbības atbilstība normatīvo aktu prasībām» tika veikta par laika posmu no 2010.gada 1.janvāra līdz 2012.gada 31.maijam.

VK pēc revīzijas ir sniegusi 27 ieteikumus kapitālsabiedrību pārvaldīšanas, īpašumu ieguldīšanas pamatkapitālā, dotācijas aprēķināšanas un izlietojuma uzraudzības, izmaksu optimizēšanas un citās jomās.