Vienotība var zaudēt visu banku

Kurš 4. oktobrī balsos par tagad valdošo partiju Vienotība pēc atklājuma, ka Vienotības vadoņi apņēmušies atdot par simbolisku cenu valstij piederošo banku Citadele kaut kādai nezināmu personu grupai apmaiņā pret iespēju pavadīt augusta sākumu Gruzijā kopā ar šīs grupas pārstāvi Latvijā?

NRA.lv raksta, pati Vienotība pasniegusi saviem politiskajiem konkurentiem neiedomājami vērtīgu dāvanu – vismaz cerību uz Saeimas vēlēšanu rezultātiem, kas atņemtu Vienotībai valsts varas kontrolpaketi. Atklājies, ka iepriekšējais Vienotības deleģētais Ministru prezidents Valdis Dombrovskis un šīs pašas partijas Saeimas frakcijas tagadējais priekšsēdētājs Dzintars Zaķis augusta sākumā bijuši izklaides braucienā kopā ar Citadeles saņēmēja Ripplewood Holdings oficiālo pārstāvi Valdi Siksni. Brauciens sācies divas dienas pēc tam, kad Laimdotas Straujumas valdība pieņēmusi slepenu lēmumu par Citadeles atdošanu Ripplewood Holdings, un beidzies ar Ripplewood Holdings atteikšanos maksāt Latvijai par Citadeli sākotnēji nolīgto summu, kam valdība piekrita 23. septembrī. «Darījuma nosacījumi vairs nemainīsies,» publiski paziņoja L. Straujuma. V. Siksnis kopā ar Ripplewood Holdings publisko seju Timu Kolinsu 23. septembrī stāvēja līdzās L. Straujumai un sniedza viņai morālo atbalstu grūtā brīdī, jo nebija taču L. Straujumai viegli apgalvot, ka atdot valstij piederošo banku nezin kam par nezin kādu atlīdzību ir labs lēmums. Viņa jau arī neteica, ka tas ir labs, bet «labākais iespējamais» lēmums, ko var atļauties viņas valdība.

Braucienu uz Gruziju var nosaukt par neiedomājamu nolaidību, jo kam gan labāk par V. Dombrovski zināt, ka pasažieru apkalpošana lidostā Rīga ir tikai tehnisks nosacījums, lai lidosta pildītu savu pamatfunkciju – ļautu dažnedažādiem specdienestiem uzskaitīt, kas kopā ar ko aizlidojuši un atlidojuši, kas ar ko lidostā ticies, ar ko un ko tieši runājis pa mobilo telefonu. Gruzijas brauciena fakta noplūdināšanas kanāls bija avīze Diena un tālāk portāls Pietiek.com. Publikācijas autore Agnese Margēviča pastāsta, kā brauciena dalībniekiem nācies locīties, lai izskaidrotu, kāpēc it kā nepazīstami un nesaistīti cilvēki gadījušies ne vien vienā un tajā pašā lidmašīnā, bet arī vienā fotoattēlu sērijā.

Brauciens nodarījis gauži ne vien Vienotībai, bet arī Zaļo un zemnieku savienības politiķim, pašlaik aizsardzības ministram un, pieļāvuma formā, pretendentam uz Ministru prezidenta amatu Raimondam Vējonim. Viņam tagad nākas skaidrot, ka ne par kādu Citadeli, Ripplewood Holdings un V. Siksni viņš neko neesot zinājis, bet braucis «vienkārši atpūsties vienā kompānijā ar Zaķi», kā R. Vējoni citē A. Margēviča. Konkrētajā gadījumā R. Vējonim šķiet izdevīgāk runāt par Dz. Zaķi nekā par Citadeli, kaut citos gadījumos tā droši vien nenotiktu. Ir skaidrs, ka Vienotība nemaz nebūtu spējīga noorganizēt Citadeles darījumu, ja tai nebūtu domubiedru koalīcijā un gan jau vēl kaut kur.

Ja Citadeles darījuma reālā kārtošana veikta tik atklāti, kā to parāda darījuma kārtotāju brauciens uz Gruziju, tad rodas nākamais jautājums, vai Latvijas politiķi papūlējušies vismaz imitēt, ka brauciena izmaksas seguši paši, nevis V. Siksnis samaksājis par visiem, ieskaitot politiķu sievas, kas arī kuplinājušas braucienu. «Visus atvaļinājuma izdevumus gan sev, gan kundzei sedzu no personiskajiem līdzekļiem,» A. Margēvičai elektroniski no Briseles apliecinājis V. Dombrovskis. Arī R. Vējonis steidzis medijiem apgalvot, ka ir apmaksājis biļetes sev un kundzei no personiskiem līdzekļiem.

Valdības aprindas it kā sākušas saprast kaitējumu, ko radījusi ziņu noplūde par braucienu uz Gruziju. Pēc reakcijas uz šo kaitējumu izskatās iepriekš slēptais Citadeles pircēju saraksts. Iepriekš Latvijas puse visvisādi mēģināja apiet faktu, ka banka tiek pārdota nevis baņķieriem, bet starpniekiem, kas specializējušies lēti pirkt un dārgi pārdot. Pircēju neoficiālais saraksts tika izziņots Latvijas Televīzijā. Goda vietā likts bijušais ASV Federālo rezervju sistēmas vadītājs Pols Volkers, kura biogrāfijā skaitās fakti, ka viņš centies kaut mazliet apvaldīt privāto banku mahinācijas. Tālāk seko fiziskas un juridiskas personas, kuru atpazīstamība ārpus pašas finanšu sistēmas gan ir vāja, bet ar kurām tomēr mēģina izdaiļojot Citadeles darījumu: Safru baņķieru ģimene, Stenlijs Šūmans – ASV investīciju bankas Allen & Company izpilddirektors, ēģiptiešu miljardieris Nasevs Saviris, ASV investīciju kompānijas Cramer, Roshental & McGlynn līdzdibinātājs Džeralds Krāmers, kā arī kanādiešu fonds Vealhouse Capital Management.

***

REZULTĀTI

Bankas Citadele koncerna 2014. gada pirmo sešu mēnešu darbības rezultāti

• nopelnīti 14,4 miljoni eiro (+74% vairāk pret 2013. gada pirmo pusi un +6% pret visu 2013. gadu);

• 2014. gada 30. jūnijā koncerna kopējie aktīvi sasnieguši 2,56 miljardus eiro, tai skaitā bankas aktīvi – 2,8 miljardus eiro;

• kredītportfelis kopā 1,09 miljardi eiro, tai skaitā bankai – 0,96 miljardi eiro;

• koncerna kapitāla un rezervju apjoms 2014. gada 30. jūnijā bija 160 miljoni eiro, tai skaitā bankai – 159 miljoni eiro.

Arnis Kluinis