Valdības veidošanā vadību gatavas uzņemties “Saskaņa”, “KPV LV” un JKP

Partija “Saskaņa”, “KPV LV” un Jaunā konservatīvā partija (JKP) norādījušas, ka gatavas uzņemties valdības veidošanu. Tajā pašā laikā visas partijas, kas iekļuvušas parlamentā, paziņojušas, ka valdības veidošanas sarunās nav iecerēts iesaistīt “Saskaņu”.

Apkopotie 13.Saeimas vēlēšanu rezultāti liecina, ka vēlēšanās piedalījušies 845 196 jeb 54,60% balsstiesīgo vēlētāju, kas ir par 4,3% mazāk nekā 12.Saeimas vēlēšanās. Visaugstākā vēlētāju aktivitāte bijusi Vidzemes vēlēšanu apgabalā – 60,96%, tai seko Kurzeme ar 55,86%, Zemgale ar 54,76%, Rīgas vēlēšanu apgabals ar 53,93% un Latgale ar 43,07% vēlētāju. Vēlēšanu iecirkņos ārvalstīs nobalsojuši 31 946 jeb 24,44% vēlētāju.

Iekļūšanai parlamentā nepieciešamo 5 procentu barjeru pārvarējušas septiņas partijas un partiju apvienības – “Saskaņa” sociāldemokrātiskā partija, politiskā partija “KPV LV”, Jaunā konservatīvā partija, Attīstībai/Par!, Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”, Zaļo un Zemnieku savienība un Jaunā vienotība.

Tādējādi “Saskaņai” sociāldemokrātiskajai partijai parlamentā varētu būt 23 vietas, politiskajai partijai “KPV LV” un Jaunajai konservatīvajai partijai – katrai pa 16 vietām, Attīstībai/Par! un Nacionālai apvienībai “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” – katrai pa 13 vietām, Zaļo un Zemnieku savienībai – 11 vietas, bet Jaunai vienotībai – 8 vietas.

Pašlaik vēlmi veidot valdību izteikušās trīs partijas – “Saskaņa”, “KPV LV” un Jaunā konservatīvā partija.

JKP premjerministra amata kandidāts Jānis Bordāns intervijā Latvijas Radio uzsvēra, ka, viņaprāt, partijai ir vislabākā programma un valdību veidot vajadzētu pārdomātās sarunās. “Mēs centīsimies visu šo procesu veidot caurspīdīgu, tāpēc ir ļoti būtiski godīgi vest labas un pārdomātas sarunas, jo galvenais uzdevums ir ieviest solītās pārmaiņas vēlētājam un nekoncentrēties personāliju jautājumiem,” sacīja Bordāns.

Tikmēr “KPV LV” līderis Aldis Gobzems LTV raidījumā “Rīta panorāma” izteica vēlmi saliedēt dažādās Saeimā iekļuvušās partijas. Viņš atzina, ka vispirms gribētu runāt ar JKP par sadarbību, jo uzskata, ka kopā jāstrādā jaunajām Saeimā ievēlētajām partijām. Tajā pašā laikā viņš redzot saskarsmes punktus ar visiem politiskajiem spēkiem. “Sabiedrības griba ir jaunas sejas politikā, un būtu demokrātiski to ņemt vērā,” uzsvēra Gobzems, norādot, ka valdības veidošanā jāuzvar labākajām idejām un piedāvājumiem.

Tikmēr “Saskaņas” premjerministra amata kandidāts Vjačeslavs Dombrovskis pauda neizpratni par to, kāpēc jau no pirmās dienas citas partijas jau “Saskaņu” nobīdījusi malā. Viņš uzsvēra, ka partija gan lauzusi līgumu ar “Vienoto Krieviju”, gan iestājusies Eiropas sociāldemokrātisko partiju pulkā, tāpat arī valodas jautājumā tās nostāja ir skaidra – latviešu valoda ir vienīgā valsts valoda, bet skolās bērniem vajadzētu mācīties trilingvāli.

“Man ir morāli nepieņemami, ka tiek vilktas sarkanās līnijas pret cilvēkiem, kuri atbalstījuši citu partiju, jo Latvijas simtgadē ir jādomā par cilvēku apvienošanu, nevis šķelšanu,” sacīja Dombrovskis.

Pašlaik valdības veidošanas sarunās nav iecerēts iesaistīt “Saskaņu”, līdz ar to diskusijas varētu norisināties starp Jauno konservatīvo partiju, “KPV LV”, nacionālo apvienību “Visu Latvijai”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK), “Attīstībai/Par”, Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), kā arī “Jauno Vienotību”.

Foto: CVK