Uzņēmēji: Darba laika ierobežošana var izraisīt pretēju efektu

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) ir nosūtījusi vēstuli Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam, lai paustu atbalstu Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotajiem priekšlikumiem ierobežojumu pārskatīšanai tirdzniecības vietās.

LTRK norāda, ka EM izstrādātais scenārijs “Stingri distancēšanās noteikumi, neaizslēdzot veikalus” paredz noteikt maksimāli pieļaujamo apmeklētāju apkalpošanas noslodzes īpatsvaru tirdzniecības vietās, kas mazina Covid-19 infekcijas izplatības riskus un līdzsvaro tos ar komersantu iespēju turpināt saimniecisko darbību bez darbības laika ierobežojumiem.

Tie pausts, ka EM piedāvātais jaunais rīcības scenārijs Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai atbilstoši faktiskajai vīrusa izplatības situācijai valstī ir balstīts dialogā ar tirdzniecības nozari, kā arī Latvijas un pasaules zinātnieku atklājumos. Stenfordas Universitātes pētījumā ir secināts, ka pie 20% pakalpojuma sniegšanas vietas maksimālā noslogojuma vairāk kā par 80% var samazināt Covid infekcijas izplatības risku, par 40% samazinoties apmeklētāju skaitam.

LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš: “Mūsuprāt, darba laika ierobežošana var izraisīt pretēju efektu. Jo īsāku laiku veikali ir vaļā, jo lielāka būs drūzmēšanās varbūtība laikā, kad veikals strādā. Iespējams tieši pretējais virziens – 24/7 ar stingrām blīvuma, vēdināšanas prasībām un citiem ierobežojumiem var vairāk līdzēt vīrusa izplatības mazināšanai.”

LTRK ieskatā valdībai ir jāatbalsta EM izstrādātie priekšlikumi, izdarot attiecīgos grozījumus. Atgādinām, ka 2020.gada novembra sākumā starp tirdzniecības nozares dalībniekiem, tirdzniecības nozari pārstāvošajām organizācijām, EM, Valsts policiju un pašvaldības policiju tika noslēgts memorands par sociāli atbildīgas politikas īstenošanu tirdzniecības nozarē. Tirdzniecības nozare iestājas par sociāli atbildīgas politikas īstenošanu savos uzņēmumos, apņemoties savā darbībā proaktīvi veikt visus nepieciešamos pasākumus Covid-19 infekcijas izplatības risku mazināšanai tirdzniecības vietās. Tādējādi, tirdzniecības nozare, konsultējoties ar nozares ministriju un citiem ekspertiem var operatīvi izlemt par vienotu rīcību epidemioloģiskās drošības situācijas uzlabošanai vēl papildus normatīvajam regulējumam.

Kā zināms, no 3. decembra veikalos un pakalpojumu sniegšanas vietās vienam apmeklētājam jānodrošina 15 kvadrātmetru platība. Informācijai par pieļaujamo cilvēku skaitu jābūt skaidri redzamai pie ieejas. Mazās telpās apmeklētāji drīkst iet pa vienam.

Saimniecisko pakalpojumu sniedzējiem, veikaliem un pasākumu organizatoriem jānodrošina, ka cilvēki, kuri nelieto sejas masku, vai to dara nepareizi (neaizsedzot gan muti, gan degunu), netiek ielaista telpās un nesniedz pakalpojumu tiem, kuri neievēro epidemioloģiskās drošības prasības.

Visi veikali un tirdzniecības centra neatkarīgi no kopējās tirdzniecības platības drīkst strādāt darbdienās kā ierasts. Taču sestdienās, svētdienās un svētku dienās drīkst strādāt tikai aptiekas, tai skaitā veterinārās aptiekas, savukārt veikalos, drīkst tirgot tikai pārtikas preces (izņemot alkoholu un cigaretes), higiēnas preces un degvielu.

Darbadienās strādā visi ar vienādiem kvadratūras ierobežojumiem. Sestdienās, svētdienās un svētku dienās tirdzniecības vietas nedrīkst strādāt, izņemot – aptiekas (arī veterinārās) un veikalus, kuros tirgo pārtiku (izņemot alkoholu un cigaretes), higiēnas preces, degvielu.

Ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus drīkst darboties skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzēji – friziera un manikīra pakalpojumu sniedzēji.