PTO: 2009. gadā pasaules tirdzniecība saruks par 9%

Pasaules tirdzniecības organizācija (PTO) publicējusi prognozi, pēc kuras šajā gadā pasaules tirdzniecības apjoms samazināsies par 9%. Tas būs šī rādītāja lielākais kritiens kopš Otrā pasaules kara laikiem. „Pēdējo desmitgažu lielākā ekonomiskā krituma izraisītā, globālā pieprasījuma kritums 2009. gadā novedīs pie eksporta samazinājuma par 9%”, – teikts PTO ziņojumā.

Pēc ziņojuma autoru domām, vissmagāk krīze skars attīstīto valstu tirdzniecību, kuras gadā zaudēs aptuveni 10% no sava tirdzniecības apjoma. Valstīs ar vājāk attīstītu ekonomiku šis kritums būs aptuveni 7,3%.

Pēc PTO vadītāja Paskāla Lamī vārdiem, galvenais līdzeklis cīņā ar krīzes sekām ir protekcionisku pasākumu novēršana. Pašlaik vairākas valstis ir gatavas slēgt savus tirgus. Pēc Lamī domām, šādai rīcībai var būt nopietnas sekas.

PTO vadītājam piekrīt arī Ķīna. Šis lielais eksportētājs februārī konstatējis sava importa un eksporta samazinājumu par 20% attiecībā pret pagājušo gadu. Bīstoties, ka šāda tendence var nopietni iespaidot ekonomiku, Ķīnas varas iestādes pašlaik meklē jaunus savas produkcijas noieta tirgus. Iepriekšējais Ķīnas galvenais tirdzniecības partneris – ASV, pašlaik nevar iepirkt tās preces tādos pat apjomos kā agrāk. Tāpēc šīs valsts varas iestādes no visiem spēkiem cenšas izveidot jaunus realizācijas kanālus, ieskaitot, uz Eiropas Savienības valstīm.

Avots: 2v.lv