No šodienas sāk darboties kontaktu fiksēšanas lietotne “Apturi Covid”

Lai ierobežotu Covid-19 izplatību Latvijā, vienlaikus palīdzot valsts tautsaimniecībai un iedzīvotājiem atgriezties ierastajā darba ritmā, pašmāju informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozares un zinātnes pārstāvji brīvprātīgi un bez maksas radījuši mobilo lietotni “Apturi Covid”, kas jau no šodienas pieejama visiem mobila telefona lietotājiem.

Lietotnes risinājuma izvērtēšanā iesaistījušās arī vairākas valsts iestādes, t. sk. Valsts prezidents un Valsts prezidenta kanceleja, Slimību profilakses un kontroles centrs, NATO StratCom, kā arī medicīnas nozares profesionāļi un epidemiologi.

Lietotni ikviens iedzīvotājs Latvijā var brīvprātīgi un bez maksas lejupielādēt savā telefonā. Tā darbosies, izmantojot Bluetooth tehnoloģiju, un būs pieejama ierīcēm gan ar IOS, gan ar Android operētājsistēmām. Neatklājot atrašanās vietas koordinātas, saslimšanas gadījumā tādējādi varētu informēt visus, kuri arī izmanto šādu lietotni un ar kuriem slimnieks ir bijis kontaktā tuvāk par apmēram 2–4 metriem un ilgāk par apmēram 15 minūtēm.

“Kaut arī Latvija šobrīd ir valsts ar vieniem no mērenākajiem ierobežojumiem, tomēr tie ievērojami ietekmē cilvēku aktivitātes. Lai ierobežojumus atvieglotu, ir jāievieš papildu piesardzības pasākumi, ko jau ir izdarījušas vairākas citas valstis. Panākumu pamatā ir plaša testēšana un kontaktu meklēšana. Mobilās lietotnes varētu atvieglot kontaktu meklēšanu un paātrināt testēšanas laiku. Tas palīdzētu labāk ierobežot infekciju un samazināt ierobežojumus. Ir lieliski, ka Latvijā ir ekspertīze šādu mobilo lietotņu radīšanai, un īpaši pozitīvi, ka procesā ir iesaistīti daudzi vadošie uzņēmumi un tas notiek sociālā projekta ietvaros,” norāda Veselības ministrijas galvenais infektologs, profesors Uga Dumpis.

Anonīmie dati šifrēti nebūtu pieejami nedz pašam lietotājam, nedz citiem lietotnes izmantotājiem vienam par otru. Lietotāji piekrist brīvprātīgi saziņai ar SPKC gadījumā, ja ir konstatēts, ka viņi nonākuši kontaktā ar inficētu personu. Tādējādi šie iedzīvotāji varētu jau savlaicīgi uzzināt, ka ir nepieciešams pašizolēties un pārbaudīt savu veselības stāvokli, ja parādās simptomi. Ātri saņemot iespējamo kontaktpersonu informāciju, tas ļautu SPKC apsteigt COVID-19 un nākotnes uzliesmojumi tiktu kontrolēti efektīvāk.

“Pateicoties ierobežojošiem pasākumiem un sabiedrības līdzdalībai, Latvija ir valsts ar trešo mazāko saslimstību ar Covid-19 Eiropas Savienībā un zemu mirstību, tomēr mēs nedrīkstam apstāties. Iesaistot sabiedrību un izmantojot modernās tehnoloģijas, mēs varam atkal iegūt laiku un spert soli tālāk. Vīruss pārsvarā izplatās no cilvēka uz cilvēku, tāpēc Covid-19 ierobežošanā ir vairāki svarīgi elementi: fiziska distancēšanās, higiēnas pasākumu ievērošana un savlaicīga slimnieku un viņu kontaktpersonu identificēšana un izolēšana. Jaunā lietotne ļautu epidemiologiem ātrāk identificēt kontaktpersonas. Tikai tā ir iespējams pārraut infekcijas transmisijas ķēdes un infekcijas plašāku izplatīšanos sabiedrībā,” skaidro Elīna Dimiņa, SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta Infekciju slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja.