Lielbritānijas izstāšanās no ES būs jāapstiprina parlamentam, lemj tiesa

Londonas Augstā tiesa ceturtdien nolēmusi, ka parlamentam, nevis valdībai jāapstiprina lēmums par izstāšanās sākšanu no Eiropas Savienības (ES).

Tiesa pagājušajā mēnesī uzklausīja aktīvistus, kuri pauda, ka Lielbritānijas premjerministrei Terēzai Mejai bez parlamenta atbalsta nav pilnvaru iedarbināt Lisabonas līguma 50.pantu, lai sāktu oficiālu izstāšanās procesu.

Tiesa šodien lēmusi neatbalstīt valdības izvirzīto argumentu, sagraujot Mejas plānus iedarbināt Lisabonas līguma 50.pantu līdz nākamā gada marta beigām.

Lai arī Lielbritānijas premjere paredz, ka Lielbritānijas izstāšanās no ES process ilgs divus gadus, tiesas pieņemtais lēmums varētu aizkavēt “Brexit” īstenošanu. Likumdevēji varētu ietekmēt tā procesu, ja vairākums iestāsies pret Lielbritānijas izstāšanos. Jāatgādina, ka Mejas valdošā Konservatīvā partija gan ir lielākā partija parlamenta un tai ir balsu vairākums.

Lielbritānijas valdība nekomentē tiesas lēmumu. Tai ir tiesības to pārsūdzēt un eksperti pieļauj, ka tā arī varētu notikt.

Jau ziņots, ka Lielbritānijas pilsoņu vairākums šā gada 23.jūnijā notikušajā vēsturiskajā referendumā izšķīrās par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. “Brexit” atbalstīja 51,9%, pret bija 48,1% balsstiesīgo iedzīvotāju.

Eksperti paredz, ka “Brexit” sarunas būs smagas, it īpaši ar tām valstīm, tai skaitā Skotiju, Velsu un Ziemeļīriju, kas nevēlas pamest ES.

Foto:Number10/https://www.flickr.com/photos/number10gov//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/