Latvijas cukurs vēl tirdzniecībā tikai 3–5 mēnešus

Nākošnedēļ Lietuvā Kedaiņu cukurfabrikā tiks safasēts beidzamais Jelgavas cukurfabrikā saražotais cukurs. Pēc piegādātāju aplēsēm, saglabājoties esošajam pieprasījumam, Latvijas cukuru varētu iegādāties vēl aptuveni trīs līdz piecus mēnešus.

Fasē pēdējo Latvijas cukuru

Liepājas cukurfabrikā ražoto un fasēto cukuru veikalos vairs nopirkt nevar. Tas noliktavās beidzās jau pagājušā gada septembrī. Cukura paciņas, kuras rotā zīmols Jelgavas cukurs un zīme Zaļā karotīte, vēl pagaidām ir pārdošanā. Uz cukura paciņas vēstīts, ka šo cukuru pārdod ir SIA Danisco Sugar, bet tas fasēts Lietuvā, Danisco Sugar Kedainai rūpnīcā.

Likvidējoties Jelgavas cukurfabrikai, Danisco Sugar (kopš šīs nedēļas sākuma Danisco Sugar darbojas ar nosaukumu Nordic Sugar) nopirka ne tikai preču zīmi Jelgavas cukurs, bet arī tobrīd fabrikā saražoto, bet vēl nesafasēto cukuru. Pēc Nordic Sugar pārdošanas daļas Austrumeiropā vadītāja Henrika Bramsteda aplēsēm, līdz nākamās nedēļas beigām fasēšanas darbi beigsies. Tas nozīmē, ka nākamnedēļ paciņās tiks safasēts pēdējais Latvijā saražotais cukurs.

Jau rakstījām, ka Jelgavas cukurfabrika un Liepājas cukurfabrika cukura ražošanu Latvijā pārtrauca atbilstoši Eiropas Savienības īstenotajai cukura reformai. Jelgavas cukurfabrika pēc savas darbības pārtraukšanas aktīvus, tostarp savu preču zīmi Jelgavas cukurs, pārdeva Danisco Sugar.

Ar Jelgavas vārdu – dārgākais

Lai gan Nordik Sugar prognozē, ka Jelgavas cukuram būtu jāpietiek vēl līdz rudenim, lielo tirdzniecības tīklu pārstāvji lēš, ka tas veikalu plauktos varētu būt atrodams vēl tikai trīs līdz piecus mēnešus.

Jelgavas cukurs joprojām ir nopērkams visos 127 Maxima veikalos, Neatkarīgajai apgalvoja Maxima Latvija preses sekretārs Ivars Andiņš. Piegādātāji prognozē, ka to varēs iegādāties vēl vismaz trīs mēnešus. Februārī pieprasījums pēc šā Latvijā ražotā cukura Maxima veikalos bijis tāds pats kā pagājušā gada februārī.

Rimi Latvia savos veikalos Jelgavas cukura tirdzniecību atsāka šogad. Pirms tam ilgāku laiku tas nebija pieejams, Neatkarīgajai skaidroja Rimi Latvia mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja Zane Eniņa. Taču šobrīd Jelgavas cukura cena ir augstāka, tāpēc jādomā, ka iedzīvotāji to pirks mazāk aktīvi, prognozē Z. Eniņa.

Savukārt IKI veikalos Jelgavas cukuru nopirkt nevar. “Patlaban veicam pārrunas ar piegādātājiem. Plānojam, ka jau aprīlī Jelgavas cukurs būs pieejams mūsu veikalos. Piegādātāji prognozē, ka Jelgavas cukura krājumiem vajadzētu pietikt līdz augustam, taču tas, protams, būs atkarīgs no vairākiem faktoriem, galvenokārt – no pircēju pieprasījuma, Neatkarīgajai skaidroja veikalu tīklu IKI un Cento operatora SIA Palink mārketinga daļas vadītāja Indra Svikle.

Maxima un Rimi veikalos Jelgavas cukuru var nopirkt par 0,79 latiem kilogramā jeb par 18 santīmiem dārgāk nekā Optima līnija cukuru Maxima veikalos un Rimi privātās preču zīmes cukuru SuperNetto veikalos. Arī ELVI veikalos Jelgavas cukurs ir dārgākais.

SIA ELVI grupa sabiedrisko attiecību vadītāja Vineta Grigāne Neatkarīgajai pastāstīja, ka februārī, salīdzinot ar janvāri, Jelgavas cukura pārdošanas daudzums ELVI tīklā ir pieaudzis par 51 procentu. “Vai tam ir kāda saistība ar publiskajā telpā izskanējušām bažām par cukura beigšanos, grūti spriest, taču pārdošanas apjoms nenoliedzami ir strauji pieaudzis,” uzsvēra V. Grigāne.

Liegs Zaļo karotīti

Biedrība Mārketinga padome liegs uz Jelgavas cukurfabrikā ražotā cukura, ko fasē a/s Danisco Sugar Lietuvas ražotnē Ķedaiņos, iepakojuma izvietot Zaļo karotīti, Neatkarīgajai paziņoja Mārketinga padomes direktore Ingūna Gulbe, jo ir beidzies iepriekšējais līgums par preču zīmes Kvalitatīvs produkts jeb Zaļā karotīte izmantošanu 1500 tonnām cukura, bet jaunu līgumu Mārketinga padome vairs neslēgs, jo produkts vairs neatbilst šīs preču zīmes nosacījumiem.

Tas nenozīmē, ka tūlīt no pārdošanas tiktu izņemtas Jelgavas cukura paciņas ar Zaļās karotītes zīmi. “Uzņēmumam trijos mēnešos šis jautājums ir jāatrisina, jo pēc trim mēnešiem veikalos vairs nedrīkstēs tirgot Danisco Sugar Kedaiņu rūpnīcā fasēto Jelgavas cukuru ar Zaļās karotītes zīmi. Tas, kā tas tiek izdarīts, ir paša uzņēmuma ziņā: vai nu būs jāpārdod visa safasētā produkcija, vai jāpārfasē citā iepakojumā, vai jāaizlīmē Zaļās karotītes zīme,” skaidroja I. Gulbe.

Plāno ieviest kopzīmolu

Kad Latvijā būs beidzies Jelgavas cukurfabrikā ražotais cukurs, starptautiskā kompānija Danisco Sugar plāno ieviest kopzīmolu, kas apvienos Jelgavas cukura un Danisco Sugar vērtību.

Konkurences padome (KP), dodot atļauju Danisco Sugar izmantot Jelgavas cukurfabrikas zīmolu, noteica striktus nosacījumus. Tie attiecās, piemēram, uz kombinētās preču zīmes izplatīšanu safasētos iepakojumos, uz kuras ir jānorāda informācija par produkta izcelsmi, lai produkta patērētājam būtu pieejama visa informācija par produkta izcelsmi un ražotāju.

Lai netiktu negatīvi ietekmēta konkurence attiecīgajā tirgū, Danisco Sugar jaunā zīmola cukura izplatīšanu Latvijā nedrīkstēja uzsākt ātrāk par 2008. gada 1. oktobri, savukārt līdz 2009. gada 1. oktobrim nedrīkstēs piegādāt jaunās apvienotās preču zīmes – Dansukker un Jelgavas cukurs – cukuru mazumtirdzniecības veikalu tīklam, ja ar konkrēto mazumtirdzniecības veikalu tīklu Danisco Sugar konkrētajā laika periodā tiks noslēgti līgumi par pašzīmola cukura piegādēm.

Taču Konkurences padome atļāva pārdot visus Jelgavas cukura atlikumus mazumtirdzniecībā, atbilstoši šai atļaujai par gadu tika pārcelts arī laiks, kad atļauts ieviest apvienoto Dansukker-Jelgavas cukura zīmolu, skaidroja H. Bramsteds.

Danisco apvienojas ar Nordzucker

Pagājušā gada vidū Dānijas pārtikas grupa Danisco panākusi vienošanos par savu cukura rūpnīcu Dānijā, Somijā, Vācijā un Lietuvā pārdošanu Vācijas kompānijai Nordzucker. 2. martā stājās spēkā vienošanās par Danisco Sugar pāriešanu Nordzucker īpašumā. Pēc Vācijas Federālā karteļu uzraudzības biroja atļaujas saņemšanas pirmdien tika parakstīts līgums par darījumu starp abiem uzņēmumiem.

Danisco Sugar turpmāk darbosies ar nosaukumu Nordic Sugar un būs pilna kapitāla filiāle. Jaunais nosaukums apliecina gan uzņēmuma ģeogrāfisko izcelsmi, gan arī pamatnodarbošanos, vienlaikus veidojot atsauci uz mātesuzņēmumu Nordzucker.