Karantīna tiesības uz slimības lapu dod tikai dažos gadījumos

Latvijā nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar jauno koronavīrusu, informē Slimību profilakses un kontroles centrs. Jaunākā informācija tiek aktualizēta katru dienu septiņos no rīta. Līdz šim Latvijā kopā veikti 97 laboratoriski izmeklējumi, visi līdz šim bijuši negatīvi.

Slimību profilakses un kontroles centrs ir apzinājis faktiski visus pasažierus, kas lidoja vienā reisā ar Irānas pilsoni, kam Igaunijā apstiprināta saslimšana ar koronavīrusu Covid-19. Lielākā daļa lidmašīnas pasažieru ir Latvijas pilsoņi. Par ārvalstu pilsoņiem informācija ir nodota Igaunijas, Lietuvas un Zviedrijas iestādēm. Sabiedrības veselības nolūkos lidmašīnas pasažieri, kuri tiek uzskatīti par apstiprināta Covid-19 vīrusa gadījumu kontaktpersonām, ir aicināti 14 dienas palikt mājās un novērot veselības stāvokli. Parādoties slimības pazīmēm, šiem cilvēkiem ir jāzvana 113, kas nodrošinās analīžu paņemšanu mājās.

Veselības ministrija aicina palikt mājās ne tikai konkrētās lidmašīnas pasažierus, kas uzskatāmi par kontaktpersonām, bet arī citus Latvijas iedzīvotājus, kuri atgriezušies no vīrusa skartajām valstīm un reģioniem, piemēram, Ķīnas vai Lombardijas reģiona Itālijā, tomēr ne visos gadījumos šie cilvēki var pretendēt uz darbnespējas lapu. Veselības ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško sacīja, ka bērnam, kurš atgriezies no vīrusa skarta reģiona, ir jāpaliek mājās un vienam no vecākiem ir tiesības saņemt darbnespējas lapu. Savukārt citos gadījumos Veselības ministrija tikai rekomendē darba devējiem atļaut darbiniekam palikt mājās uz divām nedēļām medicīniskai novērošanai. «Miera nodrošināšanai kolektīvā – ja darba devējs var to nodrošināt, mēs rekomendējam, lai cilvēks, kas atgriezies no šāda reģiona, veic attālināto darbu,» teica D. Mūrmane-Umbraško. Tātad faktiski, ja nav tādas iespējas kā attālināts darbs un ja darba devējs nav tik pretimnākošs, lai piekristu slimības lapas saņemšanai uz šo laiku, tad cilvēki nemaz oficiāli nevar palikt mājās, nezaudējot savus ienākumus vai pat darbu.

Šādu sistēmu apstiprina visiem ģimenes ārstiem nosūtītās vadlīnijas, kuros gadījumos ārsts cilvēkam izsniegs darbnespējas lapu saistībā ar koronavīrusa izraisītās slimības izplatību. Darbnespējas lapu izsniegs vienam no vecākiem, ja viņa bērns vecumā līdz 14 gadiem būs atgriezies Latvijā no Covid-19 infekcijas skartajām teritorijām. Šīs teritorijas pašlaik ir: Itālijas Lombardijas, Veneto, Emīlijas – Romanjas, Pjemontas apgabali, Japāna, Singapūra, Dienvidkoreja, Irāna un Ķīna. Šajā gadījumā bērns pēc atgriešanās 14 dienas neapmeklē izglītības iestādi, un vecāki novēro bērna veselību. Ja bērnam parādās slimības simptomi, jāzvana 113. Darbnespējas lapu noteiks arī tiem, kuri būs bijuši ciešā kontaktā ar kādu, kuram ir apstiprināts Covid-19. Šīm personām būs jāpavada mājās karantīnā 14 dienas. Piemēram, šādā situācijā ir Stambulas lidmašīnas pasažieri, kuri lidoja kopā ar saslimušo irāni.

Darbnespējas lapu izsniegs arī pieaugušajam, ja viņam, atgriežoties no kādas no infekcijas skartajām teritorijām, ir saslimšanas simptomi, bet laboratoriskais izmeklējums uz koronavīrusa infekciju ir negatīvs. Šajā gadījumā cilvēks ir saslimis ar kādu citu slimību un darbnespējas lapa ir nepieciešama. Savukārt ja cilvēks ir atgriezies Latvijā no Covid-19 infekcijas skartajām teritorijām un nav nekādu saslimšanas simptomu, 14 dienas ir nepieciešams novērot savu veselību. Šajā laikā, ja ir iespēja, var vienoties ar darba devēju par attālināto darbu, bet darbnespējas lapa netiks izsniegta. Ja cilvēkam šajā laikā parādās saslimšanas simptomi, jāzvana 113. Tātad faktiski šiem cilvēkiem ir jādodas uz darbu un jāseko savam veselības stāvoklim. Kāpēc izvēlēta šāda taktika, NRA.lv uzdeva jautājumus Veselības ministrijai un gaida atbildes.

Inga Paparde

Foto: Valsts kanceleja