Ģimenes vēlas lielākus nodokļu atvieglojumus

Visi iedzīvotāji, kuri pauduši viedokli par Labklājības ministrijas (LM) izstrādātajām ģimenes valsts politikas pamatnostādnēm, atzinuši, ka finansiālais atbalsts ģimenēm ir nepietiekams, tomēr tas nav tikai aicinājums palielināt pabalstus, bet gan noteikt lielāku atbalstu ģimenēm ar bērniem nodokļu atvieglojumu veidā.

Piemēram, ģimenēm ar diviem nepilngadīgiem bērniem iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi noteikt 10 procentu apmērā, ar trīs un vairāk – nulle procentu.

Sabiedriskā apspriešana par ģimenes valsts politikas pamatnostādnēm 2011.– 2017. gadam ir noslēgusies – viedokļu paudēju nav bijis daudz (priekšlikumus izteikuši 43 iedzīvotāji, galvenokārt vecumā no 25 līdz 34 gadiem), tomēr tie ir ļoti vērtīgi un parāda ģimeņu viedokli par situāciju Latvijā.

Visi viedokļa paudēji ir vienisprātis, ka finansiālais atbalsts ģimenēm ar bērniem ir nepietiekams, īpaši nav pieņemams valsts finansiālā atbalsta pārrāvums, kad bērns sasniedz pusotru gadu. Vecāku pabalsta izmaksa ir jāturpina līdz bērna 1,5 gadu vecumam, pēc tam jāgarantē iespēja saņemt bērna pieskatīšanas pakalpojumu, lai vecāki varētu atgriezties darbā, domā ģimenes ar bērniem.

Daļa vecāku uzskata, ka pabalstu loma ir pārspīlēta – tieša naudas līdzekļu izmaksa pabalstu veidā nav atbalstāma. Tā vietā tiek rosināts noteikt, piemēram, lielāku neapliekamo minimumu par apgādājamo vai arī ģimenēm ar bērniem samazināt ienākuma nodokļa likmi. Cilvēki arī rosina pagarināt ikgadējo atvaļinājumu vecākiem ar maziem bērniem.

Interesanti, ka vairāki sabiedrības pārstāvji rosinājuši ieviest pabalstu laulību gadījumā vai arī nodokļu atlaides tiem, kuri ir laulībā. Tāpat rosina noteikt, ka bērna dzimšanas reģistrācija bez maksas būtu laulātajiem, tiesa, tas gan būtu pretrunā ar bērna tiesībām.

Analizējot iedzīvotāju sniegto viedokli, LM secinājusi, ka aptaujas dalībniekiem nav izpratnes par esošo atbalstu saistībā ar bērna piedzimšanu, piemēram, par darba vietas saglabāšanu bērna kopšanas laikā, par nodokļu atvieglojumiem. Tāpat trūkst izpratnes par adopcijas un ārpusģimenes aprūpes jautājumiem. Pastāv arī virkne stereotipu par adopciju.

Autors: Inga Paparde / NRA.lv