Gibraltārs pieprasa vēl vienu “Brexit” referendumu

Gibraltārs vēlas vēl vienu referendumu par to, vai Lielbritānijai vajadzētu atstāt Eiropas Savienību (ES), ņemot vērā to, ka 96% Gibraltāra vēlētāju atbalstīja palikšanu ES.

“Referendumā pirms divām nedēļām runa bija par palikšanu ar esošajiem nosacījumiem vai izstāšanos. Taču neviens nezināja, ko izstāšanās nozīmē,” intervijā laikrakstam “Financial Times” norādīja Gibraltāra premjerministrs Fabiāns Pikardo.

Viņš pauda pārliecību, ka vēlētājiem būtu jādod otra iespēja izlemt, vai palikt ES vai arī pieņemt jaunu vienošanos par attiecībām ar ES pēc izstāšanās.

Pāris dienas pēc “Brexit” referenduma Pikardo atklāja, ka runājis ar Skotijas premjerministri Nikolu Stērdženu par turpmākajām iespējām, ja reiz abas teritorijas vēlas palikt ES. Viņš norādīja, ka var iedomāties situāciju, kurā dažas Apvienotās Karalistes daļas izstājas un dažas paliek.

“Tas ir briesmīgi grūts plāns, bet tas ir variants,” atzina Pikardo, piebilstot, ka būtu netaisnīgi, ka kopējā balsojuma dēļ no ES būtu jāizstājas tiem cilvēkiem un reģioniem, kas balsojuši par palikšanu.

Viņš norādīja, ka lielāka daļa Lielbritānijas politiķu ir pieņēmuši nenovēršamo “Brexit”, bet vairāki no tiem, kuru balsoja par ES pamešanu tagad to nožēlojot un tikpat labi varētu mainīt savas domas.

“Arī Apvienotās Karalistes valdībai ir nepieciešams paturēt prāta, ka tas ir ievērojams trieciens valstī – Skotijā, Ziemeļīrijā un Gibraltārā, kuras izvēlējās palikt,” norādīja Pikardo.

Gibraltārs, kura teritorija ir tikai 6,8 kvadrātkilometri un kur mīt 30 000 iedzīvotāju, bijis pastāvīgs spriedzes avots Londonas un Madrides attiecībās kopš 1704.gada, kad stratēģiski svarīgo teritoriju pie ieejas Vidusjūrā sagrāba britu spēki.

Jau vēstīts, ka Lielbritānijā notikušajā referendumā 51,9% dalībnieku nobalsojuši par valsts izstāšanos no ES, bet 48,1% – par palikšanu blokā.

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti 28.jūlijā, mudināja Lielbritāniju nekavējoties īstenot iedzīvotāju vairākuma izteikto gribu, oficiāli izstājoties no Eiropas Savienības (ES).

Eiropas Parlamenta rezolūcijā, par kuru nobalsoja 395, bet pret– 200 deputāti, norādīts, ka Lielbritānijas iedzīvotāji pauduši savu gribu un tā ir pilnībā jārespektē, uzsākot nekavējoties izstāšanās procesu.

EP aicina Lielbritānijas valdību ievērot cilvēku demokrātiski pieņemto lēmumu, sākot nekavējoties īstenot izstāšanās procedūru, proti, īstenojot līguma par ES 50.pantu, lai pēc iespējas ātrāk varētu sākt izstāšanās sarunas.

Foto:lonepige/https://pixabay.com/en/users/lonepige-185414//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/