Dīvaina aina: «Bagātajā» Latvijā PVN likme pārtikai ir viena no augstākajām

Pat Eiropas turīgās valstis piemēro samazināto Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi pārtikai, bet Latvija ir starp piecām Eiropas Savienības (ES) valstīm, kurās to nedara, ceturtdien vēsta laikraksts «Dienas Bizness».

Laikraksts, atsaucoties uz «ZAB Varul» pētījumu, ziņo, ka 22 no 28 ES dalībvalstīm, jo īpaši turīgākās, pārtikai piemēro zemāku PVN. Savukārt Latvijā PVN likme pārtikai ir viena no augstākajām Eiropā, turklāt pēc PVN likmes lieluma Latvija atpaliek tikai no Dānijas, raksta Apollo.lv.

Kā atzīmē laikraksts, attīstītās valstis (Vācija –7% likme, Luksemburga –3% un Lielbritānija – 0%) piemēro daudz zemāku samazināto PVN likmi nekā Latvija,.

«ZAB Varul» partneris Jānis Zelmenis teic, ka ES neliedz valstīm samazināt PVN pārtikai, turklāt šo iespēju plaši izmanto vairums ES dalībvalstu, tostarp tādas turīgas valstis kā Lielbritānija, Luksemburga un Vācija, kā arī krīzē cietušās Grieķija, Spānija, Itālija, Portugāle un arī tikai pērn pievienojusies Horvātija.

Latvijā, Lietuvā un Igaunijā šādas samazinātās PVN likmes pārtikai nepiemēro.

«Tāda dīvaina aina – jo nabadzīgāka valsts, izņemot Dāniju, jo augstāks PVN pārtikai,» teic Zelmenis. «Baltijas valstis ir visturīgākās ar lielākajiem ienākumiem, tāpēc vajag augstāku PVN likmi pārtikai, jo citādi šeit dzīvojošie «biezie» pavisam izlaidīsies, savukārt Vācijā, Luksemburgā un vēl jo vairāk Lielbritānijā iedzīvotāji, dzīvojot «pusbadā», vai pilnīgā «badā», tik tikko spēj savilkt ienākumus ar izdevumiem kopā, tāpēc tur ir tik mazas PVN likmes pārtikai,» ironizē Zelmenis.

Vidējās algas līmenis Luksemburgā ir nepilni 3200 eiro, Lielbritānijā – teju 2500 eiro, Zviedrijā – nepilni 2300 eiro, bet Latvijā – tikai 504 eiro.