Būtiski atšķiras Latvijas uzņēmēju tagadnes un nākotnes noskaņojums

Būtiski atšķiras Latvijas uzņēmēju tagadnes un nākotnes noskaņojums

Latvijas uzņēmēju noskaņojuma indekss martā sasniedzis 52,95 punktus, kas, salīdzinot ar pagājušā gada decembri, ir pieaudzis par 0,99 punktiem, liecina bankas «Citadele» sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS veiktais «Citadele Index» pētījums.  

Kā portālu «Apollo» informēja bankā, akcentējot mazo uzņēmēju nozīmi Latvijas ekonomikā, eksperti īpaši atzīmē, ka pirmo reizi kopš 2007. gada mikrouzņēmumi ir atguvuši piesardzīgu optimismu, «Citadele Index» vērtībai šajā grupā pārsniedzot 50 punktu robežu.
Indeksa vērtības, kas pārsniedz 50 punktu robežu, liecina par uzņēmēju optimismu, savukārt par uzņēmēju pesimismu var runāt, ja indekss nesasniedz 50 punktu robežu.
Būtiski atšķiras Latvijas uzņēmēju tagadnes un nākotnes noskaņojums – tagadnes indeksa vērtība, kas raksturo uzņēmēju vērtējumu situācijas izmaiņām pēdējo sešu mēnešu laikā, ir noslīdējusi zem 50 punktu robežas un ir 49,17 punkti. Savukārt indeksa nākotnes vērtība, kas norāda Latvijas uzņēmēju noskaņojumu, domājot par nākamajiem sešiem mēnešiem, ir salīdzinoši augsta – 56,74 punkti. Tas liecina, ka tuvākā pusgada laikā uzņēmēji prognozē situācijas uzlabošanos.
«Latvijas ekonomikas izaugsme šā gada pirmajos mēnešos ir kļuvusi lēnāka, galvenokārt saistībā ar bremzēšanos apstrādes rūpniecībā. Šis faktors, kā arī uzņēmēju noskaņojumā vērojamā sezonalitāte izskaidro atsevišķu apakšindeksu atrašanos zem 50 punktu robežšķirtnes. Kopumā «Citadele indeksa» rādījumi atbilst mērenas izaugsmes stāstam,» skaidro bankas «Citadele» galvenais ekonomists Zigurds Vaikulis.
«Indeksa vērtība 50 punktu robežu sasniedz visās pētījumā aplūkotajās uzņēmumu grupās, tai skaitā, arī mikrouzņēmumu grupā ar apgrozījumu līdz 25 tūkstošiem latu. Pēdējo reizi šāda situācija tika novērota 2007. gadā. Jāatzīmē arī, ka mikrouzņēmumu indekss 50 punktu robežu beidzot pārkāpis balstoties uz nākotnes optimismu, jo «Citadele Indekn» tagadnes indekss ir tikai 46,92 punkti, savukārt nākotnes indekss būtiski augstāks – 55,79 punkti,» skaidro tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš.
Eksperti norāda, ka, ņemot vērā, ka tieši mikrouzņēmēji un mazie uzņēmēji veido absolūti lielāko daļu no kopējā uzņēmēju īpatsvara, šo uzņēmēju noskaņojums ir ļoti būtisks ekonomiskās situācijas indikators.
SIA «Lursoft IT» valdes locekle Daiga Kiopa, norāda, ka mazie un mikrouzņēmumi Latvijā veido 94,72% no kopējā uzņēmēju īpatsvara, un tikai 5,28% Latvijā ir vidējie un lielie uzņēmumi. Viņa arī atzina, ka mikrouzņēmumu skaits reģionos pieaug – 2012. gadā, salīdzinot ar 2009. gadu, mikrouzņēmumu apgrozījums ir palielinājies, tomēr vēl nav sasniedzis 2007. gada līmeni.
«Arī jauns un mazs uzņēmums var atrast savu eksporta nišu,» pārliecinoši ar savu pieredzi dalās sporta apģērbu ražotāja SIA «Tilly» vadītāja, «Citadeles» un žurnāla «Mans Mazais» organizētā konkursa «Mammu bizness 2013» uzvarētāja Baiba Laizāne.
SIA «Tilly» šobrīd strādā 5 darbinieki, un tas ir mikronodokļa maksātājs, tomēr uzņēmēja uzsver, ka, pateicoties novembrī uzsāktajam eksportam un apgrozījuma pieaugumam, jau nākamgad plāno no šī mikronodokļa maksātāja statusa atteikties. Baiba Laizāne atzīst, ka labprāt mainītu uzņēmuma nodokļa maksātāja statusu jau šobrīd, bet diemžēl pašreiz spēkā esošie normatīvie akti šādu iespēju paredz tikai vienreiz gadā, decembrī. Lai veicinātu mikrouzņēmumu un mazo uzņēmumu attīstību, iespējams, būtu lietderīgi likumdošanā paredzēt nodokļa maksātāja statusu mainīt visa gada garumā, atrunājot, cik bieži to varētu darīt. Eksperti un uzņēmēja ir vienisprātis, ka mikrouzņēmuma nodokļa likmes paaugstināšana šobrīd nav lietderīga.